bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 873

Policjanci z Bielska-Białej prowadzą dziś akcję "Bezpieczny pieszy"

Za nami:

Policjanci bielskiego wydziału ruchu drogowego od godz. 6.00 prowadzą dziś akcję "Bezpieczny pieszy". Podstawowym zamierzeniem tego cyklicznego przedsięwzięcia jest ograniczenie liczby zdarzeń z udziałem pieszych, co znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na bielskich drogach.

policja, przejście dla pieszych
fot. KMP Bielsko-Biała


Jak ważne są działania zapobiegające zdarzeniom drogowym pokazuje choćby niebezpieczne zdarzenie z wczorajszego wieczoru, kiedy to w Bielsku-Białej na ul. Cisowej doszło do potrącenia rowerzysty. Kierująca peugeotem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego doszło do potrącenia 26-letniego mężczyzny, który na badania został przewieziony do bielskiego szpitala.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, oprócz codziennych kontroli drogowych policjanci cyklicznie prowadzą także różnego rodzaju działania drogowe. Jedną z takich policyjnych akcji są działania „Bezpieczny Pieszy”, które dziś od rana prowadzi bielska drogówka. Działania te ukierunkowane są przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.

Policjanci prowadzą więc wzmożone kontrole stosowania się przez pieszych do przepisów ruchu drogowego. Pod szczególnym nadzorem znajdują się jednak nie tylko piesi, ale również kierujący pojazdami. Bowiem bezpieczeństwo pieszych zależy również od stosowania się kierowców do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i wzajemnego szacunku na drodze.

Mundurowi w rejonie przejść dla pieszych oraz skrzyżowań będą m. in. sprawdzać czy piesi stosują się do sygnalizacji świetlnej i czy przechodzą przez jezdnie w wyznaczonych miejscach. Przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych, czyli potocznie mówiąc "pasy: dla własnego bezpieczeństwa należy pamiętać, że pomimo pierwszeństwa pieszego bezpiecznie przejść możemy dopiero po upewnieniu się czy nadjeżdżające pojazdy zatrzymały się.

Pamiętajmy, że nie zachowując należytej rozwagi, ryzykujemy głównie własnym zdrowiem i życiem. Nie można wtargnąć na jezdnię, a przechodząc po „pasach” należy iść zdecydowanym krokiem, nie należy zwalniać, zatrzymywać się, zawracać czy przebiegać przez przejście. Bezwzględnie należy również stosować się do nadawanej sygnalizacji świetlnej jeśli taka na skrzyżowaniu funkcjonuje. Bezwzględnie pieszy nie może korzystać z telefonu podczas przechodzenia przez „zebrę”.

W dzisiejszych działaniach policjanci wykorzystują dostępne mierniki prędkości jak również wideorejestrator. Priorytetem akcji jest ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych, jak również podniesienie świadomości wśród kierujących pojazdami, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nas samych. Ryzykowne zachowania pośpiech i roztargnienie na drodze nie raz już doprowadziły do tragedii.

Mamy nadzieję, że działania bielskiej drogówki, które prowadzone będą do późnych godzin wieczornych pozwolą na uniknięcie zdarzeń z udziałem pieszych oraz korzystnie wpłyną na bezpieczeństwo mieszkańców poruszających się po ulicach naszego miasta i powiatu.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.