Wiadomości

  • 7 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 3597

Spisz się w czasie zakupów w bielskim CH Gemini Park

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 w Bielsku-Białej jeszcze łatwiejszy i bardziej dostępny. Od 6 sierpnia w Centrum Handlowym Gemini Park przy ul. Leszczyńskiej 20 działa bowiem punkt spisowy. To miejsce, gdzie każdy może spełnić spisowy obowiązek. Rachmistrz czeka tam na mieszkańców w każdy piątek i sobotę sierpnia w godzinach od 11.00 do 18.00.

Spisz się w czasie zakupów w bielskim CH Gemini Park
Spisz się w czasie zakupów w bielskim CH Gemini Park · fot. UM Bielsko-Biała


Punkt spisowy mieści się na parterze centrum handlowego. O tym, że takie miejsce było potrzebne, świadczy fakt, że tylko w ciągu pierwszych kilku minut jego funkcjonowania, do rachmistrza spisowego ustawiała się kolejka.

- Serdecznie państwa zapraszamy do spisania się. Liczymy się dla Bielska-Białej, liczymy się dla Polski. Wszystkie państwa dane są szczególnie chronione, ich bezpieczeństwo jest priorytetowe, a przetwarzać je będą tylko podmioty określone w ustawie - mówiła podczas otwarcia punktu naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości Magdalena Chodyniecka. - Przychodząc do punktu spisowego warto mieć ze sobą dokument tożsamości i wiedzę na temat tego, jak wyglądają nasze zasoby mieszkaniowe, kto w nich mieszka, jaki jest mniej więcej metraż poszczególnych pomieszczeń. Natomiast nie potrzeba jakiegoś szczególnego przygotowania. Wystarczy nam wiedza z dnia codziennego - dodała.

W Bielsku-Białej liczba osób do spisu wynosi 169.756. W chwili obecnej liczba spisanych to 82.904, co stanowi 48,84 procent osób do spisu. - Chcielibyśmy, żeby to przyspieszyło, zostały nam dwa miesiące do zakończenia spisu. Stąd też pomysł otwarcia takiego punktu w centrum handlowym - mówiła naczelnik.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, zgodnie z nowelizacją ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., trwa do 30 września br. Obowiązek spisu można zrealizować za pomocą aplikacji spisowej dostępnej na stronie internetowej: https://spis.gov.pl/, bądź przez telefon, dzwoniąc pod specjalny numer infolinii spisowej 22 2799999. Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego skontaktują się rachmistrzowie spisowi, dzwoniąc z numeru 22 8288888. Jeśli osoba nie spisała się dotychczas przez internet lub telefonicznie, do jej drzwi może zapukać rachmistrz spisowy. Nie można mu odmówić udziału w spisie.

Spisz się w czasie zakupów w bielskim CH Gemini Park
Spisz się w czasie zakupów w bielskim CH Gemini Park · fot. UM Bielsko-Biała


W Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej w Biurze Obsługi Interesanta przy pl. Ratuszowym 6 funkcjonuje specjalne stanowisko do samospisu internetowego, w którym mieszkańcy, poza dokonaniem spisu, mogą też uzyskać niezbędną pomoc. Utworzenie stanowiska to wyjście naprzeciw osobom, które chcą spisać się samodzielnie, a nie dysponują dostępem do internetu. Miejsce jest w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i czynne w godzinach pracy urzędu, czyli od poniedziałku do środy od 7.30 do 15.30, w czwartek od 7.30 do 18.00 i w piątek od 7.30 do 13.00.
W związku z epidemią koronawirusa, w trosce o bezpieczeństwo i komfort obsługi, Gminne Biuro Spisowe zachęca do telefonicznej rezerwacji wizyty pod nr 33 4701210.

Od 6 sierpnia natomiast - w każdy piątek i sobotę sierpnia w godzinach od 11.00 do 18.00 - mieszkańcy mogą skorzystać z punkt spisowego w CH Gemini Park.

Spis Powszechny odbywa się co 10 lat i jest obowiązkowy. Warto podkreślić, że w formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Zakres informacji zbieranych w spisie przez rachmistrza opiera się na charakterystyce demograficznej, aktywności ekonomicznej, poziomie wykształcenia, migracji, charakterystyce etniczno-kulturowej czy zasobach mieszkaniowych.

- Spis powszechny służy przede wszystkim do tego, abyśmy wiedzieli, ilu nas w Polsce rzeczywiście jest. Cały czas podawane są dane demograficzne, które świadczą o tym, że nas ubywa. Natomiast nasze systemy opierają się w chwili obecnej na zameldowaniach, tym samym nie odzwierciedlają one tak naprawdę kwestii tego, ilu nas jest. A od tego zależy wiele rzeczy - dodała naczelnik.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Gemini Park" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Gemini Park

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Gemini Park" podaj