bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 5 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 382

Dobra kawa ziarnista - czyli jaka?

Materiał partnera:

Kawa ziarnista dla wielu z nas stanowi stały element domowych zapasów spożywczych. To właśnie ten aromatyczny napój pomaga się rozbudzić i nastroić dobrym nastrojem na pozostałą część dnia. Dzięki zawartej w niej kofeinie możemy także liczyć na porządną dawkę pozytywnej energii i większą produktywność. Pozostaje jednak pytanie, jak wybrać najlepszą kawę ziarnistą? Okazuje się, że przy wyborze konkretnego produktu należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, dzięki którym picie kawy stanie się istną rozkoszą dla podniebienia.

Silesia


Dobra kawa ziarnista - pochodzenieWielkie znaczenie dla jakości kawy ma położenie geograficzne, w którym ziarna były uprawiane. Wśród krajów, które dysponują stosunkowo najlepszymi do tego warunkami znajdują się Brazylia, Honduras, Peru, Kostaryka czy Etiopia, z której to kawa się się wywodzi. Plantatorzy niezwykle dużo uwagi poświęcają takim czynnikom jak poziom nasłonecznienia, wilgotność powietrza czy wysokość upraw. Optymalnie dobrane parametry pozwalają uzyskać ziarna o odpowiednim smaku i aromacie. Takich też należy szukać, zwłaszcza w sieci, gdzie wybór jest ogromny - kawa sklep internetowy to miejsce, w którym można pokusić się o wybór wyśmienitego produktu skrojonego na miarę naszych potrzeb.

Dobra kawa ziarnista - kwasowośćKolejną pozycją, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę przy czytaniu opisu produktu jest poziom kwasowości. Nie chodzi tutaj jednak o gorycz charakterystyczną dla ziaren kawy, które były nieprawidłowo przechowywane, uprawiane, zebrane przedwcześnie lub po prostu źle zaparzone. Kwasowość dla smakoszy kawy oznacza bowiem nuty smakowe, które są w niej wyczuwalne. Te owocowe najczęściej oznaczają wysoką kwasowość kawy, natomiast te o orzechowym czy kakaowym aromacie - niską bądź średnią kwasowość. Bardzo duże znaczenie w tej materii ma także sposób i miejsce uprawiania ziaren - pola znajdujące się w górach czy na terenach wyżynnych obfitują w kawę o wysokim poziomie kwasowości. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w serwisie Polski Portal.

Dobra kawa ziarnista - body kawyWiększość osób, które na co dzień nie zagłębiają się w tematy baristyczne nie do końca wie, co oznacza termi „body kawy”. Jest to nic innego jak konsystencja, którą wyróżnia się napój po zaparzeniu ziaren kawy. Najbardziej pożądanym efektem pojawiającym się na języku jest mocne body, które charakteryzuje się wysoką gęstością, a co za tym idzie, kremową konsystencja. Delikatne body kawy natomiast przyprawia podczas jej picia o mniej intensywne odczucia smakowe.

Więcej o kawie ziarnistej przeczytasz na łamach portalu Polskie Newsy.