bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 lipca 2021
  • wyświetleń: 538

Zalety i wady małych domków

Materiał partnera:

Właściwie każdy człowiek marzy o posiadaniu własnego domu. Czasami wystarczający jest mały dom, który może być naprawdę funkcjonalny i przytulny. Warto poznać zalety i wady małych domków, ponieważ niewielki metraż często ma dużo zalet.

Czym kierować się wybierając wielkość domu?W niektórych sytuacjach nie opłaca się przepłacać, ponieważ jednocześnie narażamy się na większe koszty. Najważniejsze to wybudować taki dom, który będzie spełniał wszystkie potrzeby. Przy małym domku oszczędności można liczyć już na etapie zakupu działki. Warto też zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne, które również są dużo mniejsze w przypadku mniejszego budynku. Zanim zaczniesz przeglądać projekty domów powinieneś określić dokładnie czego potrzebujesz. Warto już w tym momencie określić metraż jaki będzie potrzebny. Innego domu szukają młode rodziny, a innego seniorzy na jesień życia. Warto dodać, że jest to inwestycja na wiele lat, która często kosztuje dużo pieniędzy, dlatego musi być odpowiednio przemyślana. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoje plany, ale również oczekiwania reszty domowników, którzy będą tu mieszkać.

Osoby, które planują powiększenie rodziny powinny od razu zdecydować się na większy metraż, ponieważ i tak jest to nieuniknione. Zbyt mały dom będzie ograniczał ruchy i spowoduje, że przebywanie w nim nie będzie komfortowe. Należy jednak pamiętać, że zbyt duży dom to też duże wydatki, dlatego trzeba oszacować, czy będzie nas w ogóle na to stać. Warto też pomyśleć o wydzieleniu części gospodarczej, a także strefy dziennej i nocnej. Powierzchnia małych domów wynosi do 150 metrów kwadratowych, dlatego jest to wystarczająco dużo miejsca, żeby odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Warto dodać, że nie zawsze jest potrzebna osobna garderoba, czy otwarta strefa dzienna i spiżarnia. Przeciętna sypialnia ma metraż od 12 do 15 metrów kwadratowych. W pokoju dziecięcym jest to od 10 do 12 metrów kwadratowych. Metraż łazienki oscyluje w okolicach 5-7 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku kuchni całkowicie wystarczające będzie 10 metrów kwadratowych. Największy powinien być oczywiście salon, którego metraż nie powinien być mniejszy niż 25 metrów kwadratowych. Należy jednak pamiętać, że małe domy mają też wady. W przypadku większej rodziny jest to przede wszystkim ograniczony metraż.
Czasami problemy mogą wystąpić przy aranżacji wnętrz, ponieważ nie na wszystko może starczyć miejsca. W niektórych sytuacjach może zabraknąć miejsca na osobną spiżarnię lub garderobę. Oczywiście nie jest to koniec świata, ale dla niektórych osób może to stanowić duży dyskomfort, dlatego warto już na samym początku wszystko sobie dokładnie rozplanować. Niestety w przypadku takich budynków metraż jest ograniczony i nic z tym nie da się już potem zrobić.

Jaką trzeba mieć działkę, żeby zbudować mały domekProjekty małych domów z reguły nie biorą pod uwagę garażu, dlatego wielkość działki powinna być na tyle duża, żeby w przyszłości można było go postawić. Oczywiście nie jest to konieczne, ale w przypadku osób, które posiadają samochód jest to duże ułatwienie. Wielkość działki musi również pozwalać na przygotowanie tarasu lub ogrodu. Można nawet zdecydować się na wąską działkę, przy której wydatki będą jeszcze mniejsze. Optymalna powierzchnia działki na terenie miejskim to 600 metrów kwadratowych, natomiast minimalna wielkość to 300 metrów kwadratowych. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku obszarów podmiejskich, ponieważ tu wielkość działki musi mieć minimum 1000 metrów kwadratowych, jednak dobrym rozwiązaniem będzie nawet większy metraż, taki do 1500 metrów kwadratowych. Jednak warto pamiętać, że w przypadku wsi 1000 metrów kwadratowych to minimum i nie należy schodzić poniżej tego metrażu.

Ile kosztuje projekt małego domuKoszt indywidualnego projektu domu profesjonale firmy często przeliczają na metr kwadratowy. W takiej sytuacji koszt metra kwadratowego wynosi od 130 do 150 zł. Warto jednak pamiętać, że cena wzrasta razem z renomą oraz popularnością firmy. Najwięksi na rynku żądają nawet 300 zł za metr kwadratowy. Koszty budowy interesują oczywiście najbardziej wszystkich inwestorów.

W przypadku każdego projektu domu katalogowego dobrze sprawdzi się kosztorys inwestorski, dzięki któremu będzie łatwiej kontrolować budżet. To na jego podstawie można oszacować, jakie będą koszty budowy na każdym etapie. Podczas tworzenia kosztorysu bierze się pod uwagę średnie krajowe ceny. Należy jednak pamiętać, żeby przeliczyć je do tych cen, które są obowiązujące w danej miejscowości. Zdecydowanie najszybszym i najprostszym rozwiązaniem będzie wybór gotowego projektu małego domu. Warto pamiętać, że gotowy projekt można zawsze dostosować do własnych potrzeb. Jest to znacznie tańsza opcja niż przygotowanie indywidualnego projektu, na który jeszcze trzeba z reguły trochę poczekać. Na uwagę zasługuje fakt, że projekty katalogowe małych domów są opracowywane przez pracownie architektoniczne o dużej renomie. W takiej sytuacji jest to wydatek od dwóch do pięciu tysięcy złotych. Wybór metrażu zależy tak naprawdę od osobistych preferencji.