bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 lipca 2021
  • wyświetleń: 1210

Jak ocieplić dom, aby był energooszczędny?

Materiał partnera:

Przy wykonywaniu izolacji termicznej dom energooszczędny może sprawiać duże problemy. Szczególnie ważne są materiały ociepleniowe, a także sposób ocieplenia. Wiele osób zastanawia się czym ocieplić dom aby był energooszczędny?

Linkhouse


Ocieplenie domu energooszczędnegoWarto pamiętać, że wszelkie błędy mogą przyczynić się do utraty nawet 20-30% ciepła. Najważniejsze są szczegóły, o które trzeba koniecznie zadbać. Należy pamiętać, że cegły wapienno-piaskowe oraz ceramiczne, które przez wiele lat były używane do wznoszenia domów, nie są dobrym wyborem, jeżeli chodzi o właściwości termoizolacyjne. Przez te materiały uciekają stosunkowo duże ilości ciepła. Lepszym rozwiązaniem są pustaki żużlobetonowe lub ceramiczne. Jednak najlepszym wyjściem jest ciepła ceramika oraz ściany z betonu komórkowego, który wcześniej był określany jako gazobeton. Należy pamiętać, że materiał ścienny to nie wszystko, ponieważ niezbędne jest jeszcze ocieplenie. Z tego powodu w domach energooszczędnych często można spotkać ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe.

Wpływ ocieplenia domu na wysokość rachunkówW dawnych czasach warstwą izolacji było powietrze, które wypełniało szczelinę między warstwami muru. Przez tego rodzaju ścianę o grubości 45 cm uciekają podobne ilości ciepła co przez warstwę wełny mineralnej, której grubość wynosi 4 cm. Warto zwrócić uwagę na fakt, że gdyby w szczelinie zastosować warstwę materiału izolacyjnego o grubości 15 cm to straty mogłyby być nawet cztery razy mniejsze. Obecnie klasycznym rozwiązaniem jest ocieplenie z wełny mineralnej o grubości 11-12 cm. Należy jednak pamiętać, że w domach energooszczędnych grubość izolacji nie może być mniejsza niż 20 cm. Podłoga nad piwnicą powinna mieć izolację o grubości 15-20 cm, natomiast do izolacji dachu warto użyć wełny mineralnej o grubości 30 cm. W domu pasywnym można stosować nawet warstwę 50 cm. Podczas ocieplania domu należy unikać mostków termicznych. Są to miejsca występujące w zewnętrznych przegrodach, które są ocieplone słabiej od reszty mieszkania. Zlokalizowane są z reguły w miejscach łączenia płyt balkonowych ze stropem, a także w ścianach, w których umiejscowione są nadproża i wieńce. Ościeża wokół otworów drzwiowych również są mostkami termicznymi. Ocieplenie tych elementów powinno być przemyślane i starannie przygotowane, ponieważ są to punkty o które trzeba szczególnie zadbać. Bez przygotowania szczegółowego projektu ciężko jest wykonać bezbłędne i solidne ocieplenie.

Materiały ocieplenioweNie można się opierać tylko na wiedzy robotników, których zatrudniło się do pracy. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalisty od dociepleń, który będzie nadzorował przebieg wszystkich prac. Bez wyeliminowania mostków termicznych nie jest możliwa całkowita kontrola nad energią cieplną. Przez mostki zawsze będzie coś uciekać, a to będzie generowało wyższe rachunki za ogrzewanie. Należy też mieć na uwadze, że w tych miejscach może się skraplać para wodna. Niestety takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów oraz pleśni w środku pomieszczenia. W projektach domów energooszczędnych raczej nie znajdziemy balkonów żelbetowych. Powodują one duże straty ciepła, które można porównać do braku ocieplenia ściany zewnętrznej. Nawet jeżeli dociepli się ze wszystkich stron taki żelbetowy balkon to nie będzie to wystarczające. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest stawianie balkonu na własnej konstrukcji. Płyta balkonu może być połączona ze stropem przy użyciu specjalnych łączników, które umożliwiają wykorzystanie warstwy izolacji termicznej. Bardzo ważne są także detale, takie jak sposób osadzenia drzwi oraz okien. W przypadku ścian dwuwarstwowych powinny one być umiejscowione blisko zewnętrznej krawędzi muru. W ścianach trójwarstwowych trzeba ja umieścić w płaszczyźnie ocieplenia. Im więcej warstw termoizolacji będzie w przegrodach, tym mniejsze straty ciepła, ale jednocześnie większe koszty inwestycji.


Parametry materiałów ociepleniowychPrzy planowaniu budowy trzeba wziąć pod uwagę, że koszty eksploatacji domu będą zależeć w głównej mierze od wybranych już na tym etapie rozwiązań i materiałów. Trzeba się liczyć z tym, że koszt budowy domu energooszczędnego jest zdecydowanie większy niż tradycyjnego. Szacunkowo kosztuje on o 4-10% więcej, ale początkowa inwestycja powinna się zwrócić po upływie kilku lub kilkunastu lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na niektórych rzeczach w budynku energooszczędnym można dobrze zaoszczędzić. Nie jest konieczne montowanie klasycznej instalacji grzewczej, która z reguły jest dość kosztowna. W niektórych sytuacjach można całkowicie zrezygnować z podłączenia do lokalnej sieci cieplnej, a także z wielu ścian kominowych, które biorą udział w procesie wentylacji grawitacyjnej. Należy pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez dach oraz ściany budynku. To właśnie te miejsca powinny być dobrze docieplone. Współczynnik przewodzenia ciepła jest jednym z najważniejszych parametrów dla termoizolacji. Im mniejsza jego wartość, tym lepiej, a najpopularniejszymi i skutecznymi materiałami są: wełna mineralna i styropian.