bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 lipca 2021
  • wyświetleń: 2094

Wystawa zdjęć z pożegnania prymasa Wyszyńskiego na pl. Chrobrego

Za nami:

W centrum Bielska-Białej zobaczyć można wystawę prezentującą zdjęcia z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia sprzed 40 lat. W piątek, 23 lipca ekspozycja "Doświadczanie wspólnoty", ukazująca czarno-białe zdjęcia autorstwa obecnego senatora, a kiedyś dziennikarza Jana Marii Jackowskiego, stanęła na bielskim Placu Chrobrego. Obok 35 czarno-białych fotografii umieszczono na wystawie krótkie historyczne opracowania w języku polskim i angielskim.

Reklama

Inauguracja wystawy zdjęć "Doświadczanie wspólnoty" - 23.07.2021 · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Plenerową wystawę przybliżył podczas jej inauguracji dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesław Werpachowski. Wśród uczestników byli m.in. samorządowcy z sejmiku województwa śląskiego, przedstawiciele katowickiego Urzędu Marszałkowskiego oraz działacze Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

Bp Piotr Greger w swym słowie zwrócił uwagę, że przypadająca w tym roku 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego, 75-lecie jego nominacji papieskiej na biskupa lubelskiego oraz 40. rocznica śmierci hierarchy to okazja, by lepiej poznać tę niezwykłą postać przed ważnym wydarzaniem, jakim będzie wrześniowa beatyfikacja sługi Bożego.

Podczas odsłonięcia wystawy prymasa Wyszyńskiego wspominał zasłużony działacz związkowy Henryk Juszczyk - uczestnik strajku podbeskidzkiej „Solidarności”, członek Prezydium MKS, sygnatariusz porozumienia z lutego 1981 roku. Jak przypomniał były wiceprzewodniczący Zarządu Regionu, z prymasem Wyszyńskim kilka miesięcy przed jego śmiercią spotkała się specjalna delegacja beskidzkich związkowców, która chciała podziękować kardynałowi za wsparcie i zaangażowanie w pomyślne zakończenie strajku politycznego na Podbeskidziu.

Wystawę przygotowało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Wicedyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Robert Kępa przypomniał, że ekspozycja została już zaprezentowana w stolicy województwa śląskiego. Na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej pozostanie do 10 sierpnia 2021 roku. Potem te same zdjęcia można będzie zobaczyć w Częstochowie. Jednym z organizatorów wystawy na terenie województwa śląskiego jest Panteon Górnośląski.

Uroczystości pogrzebowe prymasa Wyszyńskiego, który zmarł na chorobę nowotworową 28 maja 1981 roku, odbyły się w niedzielę, 31 maja. Mszę odprawił specjalny wysłannik papieski, watykański sekretarz stanu abp kard. Agostino Casaroli. Liturgię na Placu Zwycięstwa w Warszawie koncelebrowało ponad 50 biskupów z całego świata, w tym m. in. ówczesny arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Joseph Ratzinger.

mp / bielsko.info

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.