bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 lipca 2021
  • wyświetleń: 2479

Po dewastacji cmentarza będą dodatkowe zajęcia historii i tolerancji

Wracamy do tematu dewastacji żydowskiego cmentarza przez młodych sprawców. Po tym skandalu przedstawiciele Lewicy Razem zaapelowali do władz miasta o wprowadzenie dodatkowych zajęć w szkołach. Chcą m.in. by młodzież uczyła się miejscowej historii. Petycja została pozytywnie rozpatrzona.

Reklama

Zdewastowano nagrobki na bielskim cmentarzu żydowskim
Po dewastacji cmentarza będą dodatkowe zajęcia historii i tolerancji · fot. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej


Przypomnijmy, do prezydenta Bielska-Białej wpłynęła petycja Lewicy Razem Okręgu Podbeskidzie ws. wprowadzenia do szkół dodatkowych zajęć. Jak podkreślili autorzy pisma, "niezwykle zasmuceni dokonanym ostatnio na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej aktem wandalizmu, a także zaniepokojeni młodym wiekiem jego sprawców, pragną zaapelować o konkretne działania w celu zapobiegnięcia sytuacjom tego typu w przyszłości".

Dlatego zaproponowali, by w roku szkolnym 2021/2022 miasto zorganizowało w każdej prowadzonej przez siebie placówce jednorazowe zajęcia dodatkowe w zakresie historii miasta, różnorodności i tolerancji, na której zasadza się historia miasta oraz roli zamieszkujących miasto dawniej i dziś mniejszości w kształtowaniu historii miasta.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia poinformował, że dyrektorzy bielskich szkół zostaną poinformowani o konieczności przeprowadzenia zajęć we wrześniu 2021 roku zgodnie z zaproponowanymi przez Lewicę zakresem.

Do dewastacji cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej doszło 26 czerwca. Sprawcy przewrócili lub połamali prawie 70 nagrobnych płyt. Dwa dni później zostali zatrzymani przez policjantów. To nieletni mieszkańcy Bielska-Białej: dwaj 12-latkowie i 13-latek. Jak ustalili śledczy, młodzi wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje sąd rodzinny.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.