bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 lipca 2021
  • 24 lipca 2021
  • wyświetleń: 2407

Wycieczka "Domy jak zdobne szkatuły i jak szybkie okręty"

Za nami:

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na siódmą wycieczkę, której tematem przewodnim będzie modernizm, a poprowadzi ją wybitny znawca tematu - Przemysław Czernek.

Reklama

Wycieczka "Domy jak zdobne szkatuły i jak szybkie okręty"
Wycieczka "Domy jak zdobne szkatuły i jak szybkie okręty" · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Na przełomie XIX i XX wieku region Śląska Cieszyńskiego przeszedł dynamiczny okres uprzemysłowienia. W tym okresie wykształciła się tu architektura modernistyczna, która ogarniała swoim zasięgiem zachodnie gospodarki już na początku XIX wieku.

W wyniku budowy nowych fabryk i instytucji z nimi kooperujących doszło do gwałtownego rozrostu starych miast, takich jak na przykład Bielsko. To właśnie architektura zakładów przemysłowych jako pierwsza dążyła do stopniowej redukcji zbędnego zdobnictwa oraz do zastosowania nowoczesnych rozwiązań budowlanych, otwierając tym samym drogę do powstania „nowoczesnej” czyli „modernistycznej” architektury. Bielsko potrzebowało sprawnej infrastruktury komunalnej, zapewniającej jej mieszkańcom dostawy gazu, elektryczności oraz bieżącej wody. Łatwy dostęp do wyżej wymienionych mediów, który dziś uważamy za coś oczywistego, uchodził w ostatniej dekadzie XIX wieku i na początku XX stulecia za przejaw postępu, a nawet luksusu.

Klasycznym przykładem jest budowa elektrowni w Bielsku. Zaprojektowana w 1892 roku przez Friedricha i Karla Schulzów, była jednym z pierwszych tego typu zakładów na terenie Monarchii Habsburgów. W innych realizacjach pojawiły się stalowe konstrukcje dachu, ogniotrwałe stropy, wykorzystywano żeliwo, ale nowością, która głęboko zmieniła architekturę był żelbet. Umożliwił on szybszą i tańszą budowę wysokich obiektów przemysłowych w branżach narażonych na groźbę pożarów. Szczególny obiekt to smukły budynek piecowni gazowni miejskiej w Bielsku, ukończony w 1914 roku. Jego elewacja ujawniła w sposób transparentny żelbetowy szkielet konstrukcji.

Dawna definicja mówi o modernizmie jako o kontrreakcji na kierunki naśladujące style historyczne, które nie nadążały pod koniec XIX wieku za nowoczesnym społeczeństwem przemysłowym, zafascynowanym postępem nauki i techniki. Rozprzestrzenianiu się nowego stylu na całym świecie sprzyjał rozwój gospodarki światowej, w której przepływ informacji był bardzo szybki.

Około roku 1905 typowy dla secesji ornament roślinny oraz „płynne” linie prawie całkowicie zniknął, ustępując miejsca fascynacji zgeometryzowanymi formami detalu, nadającemu elewacji nierzadko „kanciasty” wygląd. Ten dekoracyjny a zarazem rzeźbiarski nurt zyskał w regionie dosyć powszechną aprobatę, czego wyrazem był zrealizowany projekt Leopolda Bauera na przebudowę kościoła św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

Dzięki dużej koncentracji kapitałów w Bielsku dynamiczne rozwijał się sektor bankowy. Dlatego Bank Polski wybrał to miasto na Śląsku Cieszyńskim na lokalizację swojej okazałej siedziby przy ulicy Theodora Sixta 15. Fasada budynku jest jeszcze na wskroś klasyczna. Mimo to projektanci wybrali nowoczesny, płaski dach.

Sukcesy gospodarcze bielskich przedsiębiorców w połączeniu z silnym mecenatem władz miejskich i wojewódzkich sprawiły, że to właśnie miasto Bielsko stanie się w ostatnich latach istnienia II Rzeczpospolitej największym teatrem inwestycji budowlanych na Śląsku Cieszyńskim.

Powyższe kwestie zostaną omówione podczas wycieczki zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Olszówka", która odbędzie się w sobotę, 24 lipca. Start o godzinie 15.00. Obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać e-mail na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. - Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (trzeba podać jej datę). Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń - informuje Stowarzyszenie "Olszówka".

mp / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.