bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 lipca 2021
  • wyświetleń: 2078

Nowe tablice systemu ITS poinformują o parkingach

W Bielsku-Białej gołym okiem widać rozbudowę inteligentnego systemu transportowego ITS. W mieście trwa realizacja drugiej części drugiego etapu tej inwestycji. Ostatnio w kilkunastu lokalizacjach pojawiły się tablice naprowadzające na parkingi i przyparkingowe. W najbliższym czasie wszystkie zostaną podłączone.

Reklama

Nowe tablice systemu ITS poinformują o parkingach
Nowe tablice systemu ITS poinformują o parkingach · fot. UM Bielsko-Biała


- Ta część rozbudowy inteligentnego systemu transportowego polega na wpięciu do niego sześciu parkingów, cztery z nich już wcześniej funkcjonowały z własnymi systemami. Mowa tu o parkingach przy ulicach: Romana Dmowskiego, Tadeusza Rychlińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego/Legionów i przy Dworcu Bielsko-Biała Główna. W przypadku tych czterech wykonawca inwestycji odświeżył szatę graficzną istniejących tam tablic i wpiął je do systemu. Na tablicach widoczna będzie, jak do tej pory, informacja o zajętości miejsc parkingowych. Do istniejących już czterech parkingów dołączyły dwa kolejne - na placu Ratuszowym i na placu Wolności. Dzięki temu w mieście jest już sześć parkingów, o których za pomocą ITS-u Miejski Zarząd Dróg będzie mógł informować kierowców i na nie naprowadzać - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Poza tablicami przyparkingowymi, w ramach inwestycji zamontowane zostały tablice naprowadzające na parkingi. Tych jest osiem, przy: ul. Warszawskiej (kier. Dworzec, przy Dworcu PKS), ul. Piastowskiej (kier. Dworzec), ul. Lwowskiej (kier. Centrum), ul. Krakowskiej (kier. ul. Żywiecka), ul. ks. Stanisława Stojałowskiego (kier. ul. Żywiecka), ul. Żywieckiej (kier. Centrum, przy ul. Władysława Łokietka), ul. prof. dr. Mieczysława Michałowicza (kier. Centrum) i ul. Partyzantów (kier. Centrum). Każda z tablic naprowadzających będzie jednocześnie wyświetlała informacje o najbliższych parkingach oraz strzałkami naprowadzała na kierunek, w którym dany parking się znajduje.

Informacje parkingowe to jednak nie wszystko. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej wykonawca drugiej części drugiego etapu rozbudowy inteligentnego systemu transportowego ITS jest właściwie na półmetku, a prace idą zgodnie z planem. Ich zakończenie przewidziane jest na koniec listopada br.

Za wykonawcą jest już dostosowanie do pracy w systemie skrzyżowań - co było bardzo czasochłonne. W tym przypadku pozostały jeszcze prace programistyczne - wpinania do systemu i konfiguracji. Montażu doczekały się też kolejne tablice dynamicznej informacji pasażerskiej - te pojawiły się na 15 nowych przystankach. Na montaż czekają jeszcze te przewidziane dla ul. Cieszyńskiej.

Nowe tablice systemu ITS poinformują o parkingach
Nowe tablice systemu ITS poinformują o parkingach · fot. UM Bielsko-Biała


Teraz wykonawca przymierza się do montażu kamer na skrzyżowaniach - po jednej kamerze obrotowej na skrzyżowanie, dodatkowo na ul. Cieszyńskiej będą jeszcze kamery stałopozycyjne. Kamery zostaną też zamontowane przy wlotach do miasta.

Zamontowane za to są już trzy znaki zmiennej treści - czyli tablice informujące o utrudnieniach w ruchu. Do systemu zostaną włączone na koniec sierpnia. Ich lokalizacje to: ul. Krakowska, Bystrzańska i Cieszyńska.

W drugim etapie inwestycji, którego zakończenie zaplanowano na listopad tego roku, do już istniejącej miejskiej sieci zarządzania ruchem zostanie włączonych kolejnych 18 skrzyżowań na głównych miejskich arteriach, zainstalowanych 15 nowych tablic dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach autobusowych oraz tablic naprowadzających na miejskie parkingi i tablic przyparkingowych. Przewidziano także trzy tablice VMS informujące kierowców o utrudnieniach w ruchu. Zainstalowane zostaną również kamery monitoringu wizyjnego na 18 skrzyżowaniach i 15 tablicach przystankowych - na każdej po dwie kamery. Dodatkowo ok. 50 kamer ulokowanych zostanie na głównych wlotach do miasta, w tunelu Hulanka oraz w trzech przejściach podziemnych.

Tak rozbudowany system informatyczny nie tylko umożliwia sprawniejsze zarządzanie komunikacją i ruchem, a także natychmiastowe reagowanie na pojawiające się sytuacje drogowe. To również narzędzie do monitorowania bezpieczeństwa mieszkańców oraz powiadamiania odpowiednich służb w sytuacjach zagrożenia.

Koszt rozbudowy to ponad 13 mln zł, prawie milion zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.