
Wiadomości
- 15 lipca 2021
- wyświetleń: 3387
W Bielsku-Białej przybywa osób, które nie mają pracy
Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na sytuację na rynku pracy. Po raz pierwszy od trzech lat stopa bezrobocia w Bielsku-Białej wzrosła.

Jak wynika z raportu o stanie miasta, wybuch pandemii koronawirusa w 2020 roku zakłócił stale obserwowaną na przestrzeni ostatnich lat spadającą stopę bezrobocia w Bielsku-Białej. Na koniec 2020 r. w Bielsku-Białej stopa bezrobocia wynosiła 2,7 procent. W 2020 r. najniższa stopa bezrobocia w Bielsku-Białej była w miesiącach: styczniu oraz lutym i wyniosła 1,8 procent, najwyższa stopa bezrobocia była w natomiast w miesiącu: grudniu i wyniosła 2,7 procent.
Tendencja jest więc rosnąca. Dla porównania, w grudniu 2017 roku stopa bezrobocia wynosiła 2,3 procent, w 2018 1,9 procent a w 2019 1,7 procent. Warto jednak dodać, że na koniec 2020 roku w całym kraju 6,2 procent osób w wieku produkcyjnym nie miało pracy, a na terenie województwa śląskiego - 4,9 procent.
Z opracowania wynika także, że mimo wzrostu bezrobocia w Bielsku-Białej, pod tym względem w mieście jest niemal najlepiej spośród wszystkich śląskich gmin tylko Katowice (1,7 procent) miały niższą stopę bezrobocia niż Bielsko- Biała.
Największą grupę bezrobotnych w Bielsku-Białej w 2020 r. stanowiły osoby z wykształceniem wyższym (23,09 procent ogółu bezrobotnych) oraz policealnym i średnim zawodowym (22,25 procent ogółu bezrobotnych). Najmniejszy odsetek stanowiły osoby z wykształceniem średnim (11,83 procent ogółu bezrobotnych).
W 2020 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach koordynował badanie pn. "Barometr zawodów 2021", które jest krótkookresowym, jednorocznym badaniem jakościowym określającym zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku.
Wynika z niego, że prognozuje się, iż w 2021 roku w Bielsku-Białej wśród zawodów deficytowych znajdą się między innymi następujące zawody: dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lekarze, listonosze i kurierzy, magazynierzy, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, spawacze, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.
ZOBACZ TAKŻE

Brak zwolnień grupowych w lutym, stabilne bezrobocie i 713 ofert pracy

Styczeń przyniósł niewielki wzrost bezrobocia. Na horyzoncie likwidacja kolejnego zakładu

Sygnały ostrzegawcze w Bielsku-Białej: czy bezrobocie wzrośnie?

Pracownicy jakich zawodów będą potrzebni w 2025 roku? Przedstawiono prognozę

Komisariat policji w Jasienicy szuka sekretarki. Aplikacje można składać do stycznia

Co słychać na rynku pracy? Jest stabilnie...
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.