bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 lipca 2021
  • wyświetleń: 680

Ból kręgosłupa - skąd się bierze i jak mogę go zniwelować?

Materiał partnera:

Problemy z kręgosłupem są plagą naszych czasów. Siedzący tryb życia, mało ruchu i duże napięcie. To wszystko przyczynia się do często niemałych problemów z plecami. Ból kręgosłupa potrafi być wyjątkowo uciążliwy, nawet paraliżujący. Natomiast zignorowanie problemu może mieć poważne skutki. Jak możemy zadbać o kręgosłup w codziennym życiu?

ból kręgosłupa


Ruch to zdrowie


 
Ruch to zdrowie - hasło to słyszymy bardzo często, jednak nie zawsze bierzemy je sobie do serca. A to duży błąd. Każdego dnia powinniśmy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Może być to półgodzinny spacer, marszobiegi na świeżym powietrzu, trening na siłowni czy nawet w domu. Najważniejsze jest żeby po prostu się regularnie ruszać. 
 
To szczególnie ważne przy siedzącym trybie życia. Praca biurowa, kierowca tira na trasach długodystansowych lub inne zawody związane z długim siedzeniem. Dodatkowo warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie. Dzięki temu poprawia się nasza postura i możemy zniwelować dolegliwości związane z długotrwałą postawą siedzącą. 
 

Masaże i zabiegi


 
Bardzo korzystne dla naszego kręgosłupa są masaże fizjoterapeutyczne. Pomagają one nie tylko na odprężenie mięśni, ale także niwelują ból. Jednak sam masaż to nie wszystko. Powinien być on połączony z odpowiednimi ćwiczeniami, wykonywanymi codziennie. Na sesji możemy poprosić fizjoterapeutę o pokazanie ćwiczeń, które w połączeniu z masażem będą działać cuda.
 
Jeśli jednak dopadł nas ból kręgosłupa i potrzebujemy rozwiązania na już, to warto rozważyć zabieg jonoforezy. Jonoforeza polega na wprowadzeniu w dane miejsce, np. w dolny odcinek kręgosłupa lub szyjny (w ten który nas boli), lekarstwa przy pomocy przepływu prądu o stałym natężeniu. Opis brzmi nieco przerażająco, jednak sam zabieg jest relaksujący i bardzo szybko przynosi ulgę w bólu. Co ważniejsze działa miejscowo, dzięki czemu podane leki nie obciążają organizmu. Jonoforeza znalazła swoje miejsce także w kosmetyce i zabiegach na twarz. Pomaga między innymi zachować jędrność skóry, a także wykazuje bardzo dobre działanie przeciwzmarszczkowe, dzięki czemu cieszy się sporą popularnością.
 

Wygoda to podstawa


 
W walce o zdrowy kręgosłup bardzo ważne są także wszelkiego rodzaju dodatki, takie jak wygodne krzesło lub mata masująca do samochodu. Możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, ale wygodne siedzenie, w którym spędzamy ⅓ dnia (czasem nawet więcej) ma duży wpływ na nasz kręgosłup. Źle dopasowany fotel biurowy może służyć jako narzędzie tortur. Dlatego warto wybrać model, który będzie nie tylko wygodny, ale zadba także o nasze zdrowie. 
 
Ten sam problem tyczy się samochodów. Jednak w aucie trudniej zainstalować wygodny fotel. Możemy za to zainwestować w matę masującą, która pomoże rozluźnić napięte mięśnie i poprawi krążenie. 
 
Artykuł powstał przy współpracy z polski-portal.com.