bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 lipca 2021
  • wyświetleń: 2467

Kolejne przystanki w Bielsku-Białej staną się "zielone"

Mieszkańcy Bielska-Białej, zwłaszcza ci korzystający z komunikacji publicznej, chcą więcej zieleni. Również na przystankach. W mieście powstał już jeden "zielony przystanek". Powstaną kolejne, o ile znajdą się na to środki.

Reklama

Zielony przystanek
Kolejne przystanki w Bielsku-Białej staną się "zielone"


- Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom uznaliśmy, że obecny czas to dobry moment na rozpoczęcie w naszym mieście nowych przedsięwzięć mających na celu rozwój zieleni. Wiele polskich miast zachowując swój charakter i funkcje ważnych ośrodków jednocześnie zmienia swój krajobraz z betonowych molochów, na kolorowe, pełne kwiatów i roślin, tętniące życiem miejsca - napisali w grupowej interpelacji radni Karol Markowski, Roman Matyja, Maksymilian Pryga i Szczepan Wojtasik.

Jak dodali, uważają, że w mieście powinno przybywać terenów zielonych, a "przestrzeń publiczna powinna wypełniać się pięknymi krzewami i kwiatami".

- Dlatego wzorem innych samorządów proponujemy rozpoczęcie programu „Zielone Przystanki". W pierwszym etapie projektu proponujemy utworzenie po jednym takim przystanku w każdej dzielnicy naszego miasta. Za przykład, jak powinny wyglądać takie miejsca, może służyć przystanek MZK znajdujący się naprzeciwko Domu Kultury i remizy OSP w Kamienicy. Jakiś czas temu dzięki społecznej inicjatywie członków Rady Osiedla Kamienica przy wsparciu środków z Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu „Urokliwa Kamienica" na wspomnianym przystanku, posadzono ozdobne krzewy i kwiaty oraz przeprowadzono prace pielęgnacyjne i porządkowe wokół przystanku. Dzięki tym działaniom dzisiaj mieszkańcy Kamienicy, czekając na autobus w drodze do pracy, czy szkoły mogą spędzić trochę czasu w otoczeniu zieleni, na łonie przyrody, łapiąc chwilę wytchnienia i relaksu w tym zabieganym życiu - opisali przedstawiciele bielszczan.

Przedstawiciele bielszczan podkreślili również, że pozostali mieszkańcy miasta też "powinni móc w pięknych i korzystnych dla zdrowia okolicznościach spędzać czas oczekiwania na autobus".

Jak dowiadujemy się w bielskim magistracie, kolejne „zielone przystanki" będą wykonane w 2022 roku, w przypadku gdy zostaną zabezpieczone środki na ten cel w przyszłorocznym budżecie.

- Z założenia powinny one pełnić funkcję zielonych wysp w ruchliwych częściach miasta w dużym stopniu pozbawionych zieleni, powodując obniżenie temperatury, zatrzymanie wód opadowych, oczyszczając powietrze i poprawiając mikroklimat. Z tego względu, w pierwszej kolejności na inwestycje tego typu będą wskazywane lokalizacje w centrum miasta, z uwzględnieniem uzbrojenia oraz stanu własności terenu wokół wiat - poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.