bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 lipca 2021
  • 8 lipca 2021
  • wyświetleń: 13106

[FOTO] Sprawca zbezczeszczenia cmentarza żydowskiego zatrzymany

Policjanci z trzeciego Komisariatu Policji ustalili i zatrzymali sprawcę, który na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej dopuścił się publicznego znieważenia grupy narodowościowej i miejsca obrzędów religijnych. Mężczyźnie za popełnione "przestępstwa z nienawiści" grozi kara 3 lat więzienia. O jego losie zdecyduje niebawem sąd.

Reklama

Policjanci zatrzymali sprawcę zbezczeszczenia cmentarza żydowskiego
Sprawca zbezczeszczenia cmentarza żydowskiego zatrzymany · fot. KMP Bielsko-Biała


W sobotę wczesnym rankiem dyżurny bielskiej komendy został powiadomiony, że na bramie cmentarza żydowskiego przy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej ktoś powiesił worek foliowy z zawartością najprawdopodobniej fekalii oraz kartką z obraźliwym tekstem. Na miejsce zostali skierowani policyjni śledczy z bielskiej "trójki" oraz z wydziału kryminalnego bielskiej komendy.

Na cmentarzu zostały wykonane oględziny kryminalistyczne przez policyjnych techników i zabezpieczone ślady. Przestępstwo zostało zakwalifikowane, jako występek publicznego znieważenia grupy ludności ze względu na przynależność narodowościową i publicznego znieważenia miejsca obrzędów religijnych.

List wysmarowany fekaliami na bramie cmentarza żydowskiego  - 03.07.2021
List wysmarowany fekaliami na bramie cmentarza żydowskiego - 03.07.2021 · fot. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej


Policjanci z Komisariatu III Policji w Bielsku-Białej rozpoczęli poszukiwania sprawcy tych przestępstw, nazywanych przestępstwami z nienawiści. Śledczy zabezpieczyli między innymi monitoring obejmujący teren cmentarza, a także monitoring miejski. Czynności, w które zostali zaangażowani policjanci wszystkich pionów, doprowadziły do ustalenia wizerunku podejrzanego i jego tożsamości.

- Był nim 50-letni mieszkaniec Bielska-Białej. Został on zatrzymany przez policjantów z bielskiego komisariatu III i osadzony w policyjnym areszcie. Mężczyzna usłyszał wczoraj zarzuty, a o jego losie niebawem zdecyduje bielski sąd. Za popełnione przestępstwa publicznego znieważenia grupy ludności ze względu na jej narodowość i publicznego znieważenia miejsca przeznaczonego do obrzędów religijnych grozi kara nawet 3 lat więzienia - informuje asp. Rafał Kobyłecki z KMP w Bielsku-Białej.

Sprawcy przestępstw z nienawiści na tle etnicznym, narodowościowym, rasowym bądź wyznaniowym jak i wymierzone w miejsca obrzędów religijnych i pochówku muszą liczyć się z bezwzględną odpowiedzialnością karną.

Loading...

ar, mp / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.