bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 lipca 2021
  • wyświetleń: 1666

Ekolaur dla Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

Nagrodę 19. edycji konkursu Polskiej Izby Ekologii 2020 otrzymała wieloletnia kampania promocyjno-edukacyjna "Bielsko-Biała chroni klimat", natomiast "Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej", czyli program dopłat do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródło ogrzewania w domach jednorodzinnych, został wyróżniony w tym konkursie.

Reklama

Ekolaur dla Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
Ekolaur dla Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Wręczenie nagród odbyło się 29 czerwca w Katowicach podczas XXII Walnego Zgromadzenia Zwyczajnego Członków Polskiej Izby Ekologii. Odebrali je prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii bielskiego Urzędu Miejskiego Danuta Przybyło.

Kampania społeczna "Bielsko-Biała chroni klimat" uzyskała tak wysokie uznanie komisji konkursowej ze względu na jej kompleksowość, konsekwencję, zasięg, ale przede wszystkim skuteczność. Celem inicjatywy jest zmiana nawyków społeczności lokalnej na prośrodowiskowe u jak największej liczby uczestników. W kampanię zaangażowanych jest aż 90 procent placówek oświatowych w mieście, a poprzez szkoły i przedszkola także środowiska rodzinne dzieci i młodzieży. W 2012 roku Urząd Miejski zmierzył roczny efekt zmian zachowania u 22 procent uczestników projektu Engage, stanowiącego fundament kampanii - zaoszczędzona energia wyniosła 7,26 mln kWh i uniknięto emisji CO2 na poziomie 3,9 mln kg. To przekonuje, że warto uświadamiać.

Natomiast "Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej" to sposób na walkę ze smogiem - do każdego zlikwidowanego kopciucha Urząd Miejski dopłaca 8.000 zł na poczet nowego, ekologicznego ogrzewania. To niejednokrotnie nawet 80 procent kosztów modernizacji kotłowni.

- Zainteresowanie programem jest tak duże, że liczba rocznie dotowanych kotłowni została zwiększona ze 150 do 450, a osiągnięty efekt ekologiczny to m.in. uniknięta emisja CO2 9712 ton/rok, a w przypadku pyłów redukcja emisji o 226 ton na rok. W odróżnieniu od innych programów mieszkańcy sami wybierają wykonawcę oraz typ nowego źródła ciepła, jeśli tylko spełnia wymagania programu. Kontynuowanie tych działań szczególnie obecnie jest niezmiernie istotne - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.