
Wiadomości
- 5 lipca 2021
- wyświetleń: 2027
Ekolaur dla Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
Nagrodę 19. edycji konkursu Polskiej Izby Ekologii 2020 otrzymała wieloletnia kampania promocyjno-edukacyjna "Bielsko-Biała chroni klimat", natomiast "Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej", czyli program dopłat do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródło ogrzewania w domach jednorodzinnych, został wyróżniony w tym konkursie.

Wręczenie nagród odbyło się 29 czerwca w Katowicach podczas XXII Walnego Zgromadzenia Zwyczajnego Członków Polskiej Izby Ekologii. Odebrali je prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii bielskiego Urzędu Miejskiego Danuta Przybyło.
Kampania społeczna "Bielsko-Biała chroni klimat" uzyskała tak wysokie uznanie komisji konkursowej ze względu na jej kompleksowość, konsekwencję, zasięg, ale przede wszystkim skuteczność. Celem inicjatywy jest zmiana nawyków społeczności lokalnej na prośrodowiskowe u jak największej liczby uczestników. W kampanię zaangażowanych jest aż 90 procent placówek oświatowych w mieście, a poprzez szkoły i przedszkola także środowiska rodzinne dzieci i młodzieży. W 2012 roku Urząd Miejski zmierzył roczny efekt zmian zachowania u 22 procent uczestników projektu Engage, stanowiącego fundament kampanii - zaoszczędzona energia wyniosła 7,26 mln kWh i uniknięto emisji CO2 na poziomie 3,9 mln kg. To przekonuje, że warto uświadamiać.
Natomiast "Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej" to sposób na walkę ze smogiem - do każdego zlikwidowanego kopciucha Urząd Miejski dopłaca 8.000 zł na poczet nowego, ekologicznego ogrzewania. To niejednokrotnie nawet 80 procent kosztów modernizacji kotłowni.
- Zainteresowanie programem jest tak duże, że liczba rocznie dotowanych kotłowni została zwiększona ze 150 do 450, a osiągnięty efekt ekologiczny to m.in. uniknięta emisja CO2 9712 ton/rok, a w przypadku pyłów redukcja emisji o 226 ton na rok. W odróżnieniu od innych programów mieszkańcy sami wybierają wykonawcę oraz typ nowego źródła ciepła, jeśli tylko spełnia wymagania programu. Kontynuowanie tych działań szczególnie obecnie jest niezmiernie istotne - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.
ZOBACZ TAKŻE

Bielscy Urzędnicy z Nowymi Samochodami. Po co wydano ponad milion złotych?

Urząd Miejski poszukuje dostawcy jednej limuzyny oraz czterech pojazdów typu SUV

Barometr Bielska-Białej. Ankieta zadowolenia z jakości życia w naszym mieście

[FOTO] Bielsko-Biała drugimi miastem w 4. edycji Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Mobilne zbiórki odzieży w Bielsku-Białej. Start już w maju

Mają dość wandalizmu, żądają kamer!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.