bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 lipca 2021
  • wyświetleń: 2311

Bielsko-Biała na 10. miejscu w najnowszym rankingu finansowym

Bielsko-Biała zajęło dziesiąte miejsce wśród 66 miast na prawach powiatu w najnowszej edycji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Ranking opracowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, który badał kondycję finansową samorządów.

Reklama

bielsko, biała, dron, hulanka
Bielsko-Biała na 10. miejscu w najnowszym rankingu finansowym · fot. UM Bielsko-Biała


W grupie 66 miast na prawach powiatów w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały: 1. Poznań, 2. Tychy, 3. Gliwice, 4. Warszawa, 5. Gdańsk, 6. Katowice, 7. Sopot, 8. Świnoujście, 9. Sosnowiec 10. Bielsko-Biała. Z kolei w grupie 314 powiatów ziemskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały: 1. powiat wrocławski (woj. dolnośląskie), 2. powiat bydgoski (woj. kujawsko-pomorskie), 3. powiat poznański (woj. wielkopolskie), 4. powiat pruszkowski (woj. mazowieckie) oraz 5. powiat bielski (woj. śląskie).

- Przyjęliśmy założenie, że poprzedni rok to był rok pandemiczny, który niewątpliwie wpłynął na kondycję samorządów. W związku z tym uzupełniliśmy analizy o nakłady związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków pandemii Covid-19. Dla zapewnienia porównywalności rankingu w tegorocznej edycji uwzględniliśmy te same kryteria i te same wskaźniki, które były przyjęte w latach ubiegłych - informuje prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Ranking przygotowano w oparciu o dane regionalnych izb obrachunkowych na koniec 2020 r. Jest on pochodną siedmiu wskaźników: udziału dochodów własnych w dochodach ogółem jednostek samorządu terytorialnego, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udziału podatku dochodowego od osób fizycznych.

Warto przypomnieć, że w zestawieniu wydatków jednostek samorządu terytorialnego na działania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem skutkom pandemii Covid-19 laureatami w poszczególnych kategoriach zostały: powiat kluczborski (powiaty ziemskie), Kraków (miasta na prawach powiatu) oraz Szczyrk (gminy miejskie).

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.