bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 czerwca 2021
  • wyświetleń: 867

Prawidłowa organizacja pracy w magazynie

Materiał partnera:

Efektywnie i sprawnie funkcjonujący magazyn to ważne wymaganie, które powinno być spełnione, aby dane przedsiębiorstwo przynosiło zysk, a pracownicy byli zadowoleni. Organizacja pracy w magazynie powinna być dostosowana do profilu działalności firmy oraz możliwości pracowników.

unsplash.com


Warto postawić na dobry sprzętJednym z najważniejszych elementów dobrze funkcjonującego magazynu jest świetny sprzęt. Chodzi tutaj przede wszystkim o wózki widłowe, czyli pojazdy, które ułatwiają pracę podwładnych i zmniejszają ich obciążenie fizyczne. W magazynie powinny znaleźć się m.in. wózki wysokiego składowania oraz modele elektryczne do przewożenia towarów. Przyda się także wózek widłowy podnośnikowy, który zwiększa efektywność pracy, gdyż taki pojazd pozwala na przewiezienie nawet 2 ton towarów. Okazuje się więc, że jednym z ważniejszych aspektów prawidłowej organizacji pracy w magazynie jest zakup wysokiej jakości wózków widłowych. Warto wiedzieć o tym, że do magazynów otwartych można wybrać zarówno modele spalinowe, jak i elektryczne. W przypadku zamkniętych przestrzeni konieczny jest zakup wózków elektrycznych, które są bezpieczne dla pracowników oraz dla środowiska naturalnego.


Wyznaczenie stref magazynowychKolejnym ważnym elementem prawidłowej organizacji pracy w magazynie jest wyznaczenie stref magazynowych. Przykładowo, w sklepach internetowych najlepiej wydzielić trzy części:
  • magazyn przyjęć, gdzie odbywa się kontrola kompletności i jakości towarów od razu po dostarczeniu produktów przez dostawców;
  • magazyn komisjonowania, gdzie są przechowywane pojedyncze sztuki towarów - można tam zamontować półki lub regały;
  • magazyn wysyłkowy, gdzie towary są pakowane i przekazywane do wysyłki.


Warto dodać, że te trzy części magazynu nie powinny być od siebie oddzielone ścianami, które stanowiłyby barierę na trasie przejazdu wózków widłowych. Znacznie lepiej pozostawić puste przestrzenie lub też zastosować możliwe do podniesienia elementy, które pozwolą na przejazd wózków z towarem.

Wdrożenie lean management


Pracę magazynu można także poprawić dzięki wdrożeniu lean management, czyli specjalnej, japońskiej metodologii zarządzania. To rozwiązanie czerpiące z lean manufacturing, czyli metodologii z lat czterdziestych XX wieku. Współcześnie lean management wykorzystuje się w różnych przedsiębiorstwach, również w magazynach. Pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, zmniejszenie strat, a także zadbanie o komfort i usprawnienie pracy podwładnych. Lean management umożliwia więc wyeliminowanie błędów i pomyłek, a jednocześnie pozwala na kontrolowanie zadań wykonywanych przez pracowników. W ten sposób organizacja pracy w magazynie jest znacznie efektywniejsze, nie pojawiają się tzw. puste przebiegi, a dodatkowo podwładni pracują znacznie sprawniej. To wszystko sprawia, że firma może mieć znacznie większe zyski.