bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1813

[FOTO] Strażacy ćwiczyli gaszenie pożaru lasu w Nadleśnictwie Bielsko

Ponad dwadzieścia jednostek straży pożarnej, duży pożar w trudnodostępnym kompleksie leśnym, konieczność dostarczania wody w terenie górskim, to tylko niektóre elementy ćwiczeń, które odbyły się w wczoraj na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko.

Reklama

Strażacy ćwiczyli gaszenie pożaru lasu w Nadleśnictwie Bielsko - 24.06.2021 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


W czwartek, 24 czerwca o godzinie 15.00 syrena zawyła w kilkunastu jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, dając znak rozpoczęcia corocznych ćwiczeń doskonaląco - szkoleniowych dla Kompanii Gaśniczej OSP nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej. W tym roku ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko w rejonie ulicy Fałata w Bystrej. Ćwiczenia zakładały pożar lasu, który ze względu na silny wiatr intensywnie się rozprzestrzeniał.

Dowódca akcji przez cały czas trwania akcji rozdzielał jednostki do działania w ramach Punktu Koncentracji Sił i Środków. Wodę, która zasilała strażackie zastępy pobierano z rzeki Białej.

Dodatkowo na całym odcinku zbudowana została magistrala wodna, która dostarczała wodę na konkretne odcinki bojowe. Środek gaśniczy trafiał na stanowiska gaśnicze za pomocą metody przetłaczania między pojazdami oddalonymi od siebie co kilkadziesiąt metrów. Ponadto strażacy przez cały czas musieli zachować ciągłość podawania wody w miejsce pożaru.

Głównym zadaniem dla ćwiczących było opanowanie rozległego pożaru lasu. Sytuacja była dosyć trudna, gdyż w najbliższej okolicy oddziału leśnego, który płonął, nie było źródła wody do celów gaśniczych. Zatem strażacy musieli ją dostarczyć na odległość kilkuset metrów. Nad całością czuwał sztab powołany przez Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej.

W czasie ćwiczeń sprawdzano również umiejętność prowadzenia prawidłowej korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi, a dowódcą akcji. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.

Przebieg ćwiczeń obserwowali m.in. przedstawiciele Nadleśnictwa Bielsko oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Podsumowania ćwiczeń dokonał komendant miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera, który podziękował wszystkim strażakom zarówno z zawodowych, jak i ochotniczych straży pożarnych za profesjonalizm i dobre przygotowanie do prowadzenia działań na wypadek realnego zagrożenia.

mp / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.