bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 czerwca 2021
  • 29 czerwca 2021
  • wyświetleń: 12169

Dwaj 12-latkowie i 13-latek sprawcami dewastacji cmentarza żydowskiego

Policjanci z trzeciego komisariatu wytropili i zatrzymali sprawców dewastacji cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. To nieletni mieszkańcy Bielska-Białej: dwaj 12-latkowie i 13-latek. Jak ustalili śledczy, młodzi wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje niebawem sąd rodzinny.

Reklama

Zdewastowano nagrobki na bielskim cmentarzu żydowskim
Zdewastowano nagrobki na bielskim cmentarzu żydowskim · fot. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej


O dewastacji nagrobków poinformowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej. - Dzisiejszy dzień to nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię miasta, oraz wszystkie osoby które angażują się w ratowanie cmentarza. Nie spoczniemy w dalszych działaniach mających na celu ratowanie i pielęgnowanie historii oraz nauki tolerancji, zrozumienia i wielokulturowości! Nie pozwolimy aby najpiękniejsze wartości, które naszym wspólnym przodkom pomagały stworzyć to piękne miasto zostały zatracone! - napisała na Facebooku.

Loading...


Dyżurny bielskiej komendy został powiadomiony o dewastacji 10 nagrobków przez zarządcę cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej przy ulicy Cieszyńskiej w sobotę około godziny 10.15. Na miejsce zostały skierowane policyjne patrole, przewodnik z psem tropiącym oraz śledczy z komisariatu III i z wydziału kryminalnego bielskiej komendy. Czynności na miejscu osobiście nadzorował Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej. Stróże prawa razem z opiekunem cmentarza ustalili, że zniszczonych lub uszkodzonych zostało w sumie 67 mogił zmarłych.

- Na cmentarzu zostały wykonane oględziny kryminalistyczne przez policyjnych techników. Śledczy z Komisariatu III Policji w Bielsku-Białej rozpoczęli dochodzenie, w które osobiście zaangażował się komendant bielskiej trójki. Przestępstwo zostało zakwalifikowane jako występek znieważania miejsca spoczynku zmarłych oraz uszkodzenia mienia. Kryminalni z komisariatu przy ulicy Traugutta rozpoczęli wszechstronne dochodzenie, w które zostali zaangażowani policjanci wszystkich pionów. Dzięki zaangażowaniu jednego z przedsiębiorców mającego firmę w okolicy miejsca zdarzenia udało się ustalić wizerunek osób podejrzewanych o dokonanie tej dewastacji. Policjanci ustalili ich tożsamość. Okazali się nimi trzej nastolatkowie - dwoje chłopców w wieku 12 lat i 13-latek. Wszyscy są mieszkańcami Bielska-Białej - relacjonuje asp. szt. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego KMP w Bielsku-Białej.

W niedzielę w godzinach przedpołudniowych cała trójka została ujęta przez stróżów prawa z bielskiej trójki i doprowadzona do komisariatu. Z nieletnimi wykonano niezbędne czynności dowodowe, w których toku potwierdzono, że są oni sprawcami dewastacji nagrobków na cmentarzu żydowskim. Śledczy ustalili, że do dewastacji doszło w sobotę około godziny 9.00. Dwaj 12-latkowie po zakończeniu z nimi czynności zostali przekazani rodzicom, a 13-latek trafił do policyjnej izby dziecka. Jak ustalili śledczy, nieletni wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje niebawem bielski sąd rodzinny.

W sieci, na portalu zrzutka.pl, pojawiła się zbiórka funduszy na naprawę nagrobków. Została ona zorganizowana za zgodą Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.