bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3536

Podsumowano tegoroczny konkurs "Szanuj energię, chroń klimat"

Ponad 1.500 dzieci i młodzieży z 52 placówek oświatowych - 23 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych oraz 24 przedszkoli - uczestniczyło w 11. konkursie "Szanuj energię, chroń klimat". Nagrody w tym konkursie wręczono 22 czerwca w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Reklama

Podsumowano tegoroczny konkurs Szanuj energię, chroń klimat - 22.06.2021 · fot. Paweł Sowa / UM Bielsko-Biała


- Jeszcze nie jestem w pełni dysponowany i miało mnie tu nie być, a jednak gdy dowiedziałem się, że zaangażowanie dzieciaków w tegoroczny konkurs jest rekordowe, nie mogłem tu nie przyjść, choćby o kulach - mówił podczas gali w teatrze prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. - To kolejna, już 11. edycja konkursu, zainteresowanie tematyką ekologiczną przerosło nasze oczekiwania. Prac wpłynęło trzykrotnie więcej niż w poprzednich edycjach, ponad 1.500. To efekt wielkiej pracy - zarówno waszej, jak i waszych opiekunów. To wspaniale, że świadomość ekologiczna mieszkańców naszego miasta tak znacząco rośnie. Bardzo się z tego cieszę, podobnie jak wszyscy, którzy świadomie podchodzą do zagadnień ochrony środowiska i klimatu. Dzięki takim inicjatywom dzieci i młodzież jeszcze świadomiej będą działać, by żyć zdrowo i ekologicznie. Gratuluję zwycięzcom - dodał prezydent.

Konkurs "Szanuj energię, chroń klimat" jest elementem kampanii Bielsko-Biała chroni klimat, wyróżnionej blisko 20 nagrodami krajowymi i dwiema europejskimi. Do tej pory w konkursie wzięło udział ponad 12 tys. uczniów i przedszkolaków, a to dzięki zaangażowaniu ponad 150 nauczycieli koordynujących konkurs w placówkach oświatowych.

Drugim elementem kampanii Bielsko-Biała chroni klimat jest Beskidzki Festiwal Dobrej Energii organizowany dla środowiska oświatowego i mieszkańców miasta. Od 2020 roku festiwal nie odbywa się ze względu na obostrzenia epidemiologiczne. Uroczystość zorganizowana w Teatrze Polskim stanowi namiastkę Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii. Organizujący go Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ma nadzieję, że w 2022 roku będzie mógł przygotować festiwal już bez zakłóceń.

Jak podkreśla jury 11. Konkursu Szanuj energię, chroń klimat - w skład którego weszli zastępcy prezydenta miasta, pracownicy Urzędu Miejskiego, Wydziałów Ochrony Środowiska i Energii, Gospodarki Odpadami, Edukacji i Sportu, miejskiej spółki Aqua i Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz przedstawiciele partnerów - Kina Helios Bielsko-Biała i Leroy Merlin Bielsko-Biała - pomimo trudnej sytuacji pandemicznej oraz zdalnego kontaktu, w tym roku wpłynęło trzy razy więcej prac konkursowych we wszystkich kategoriach wiekowych.

Przygotowano różnorodne dzieła, w tym
  • albumy dokumentujące zabawy edukacyjne przedszkolaków;
  • prace plastyczne uczniów klas 1-3 szkół podstawowych na temat dbałości o wodę i przyrodę;
  • użyteczne przedmioty recyklingowe Coś z niczego uczniów klas 4-6 szkół podstawowych;
  • komiksy uczniów klas 7-8 szkół podstawowych dotyczące prawidłowego segregowania odpadów;
  • filmy ekologiczne uczniów szkół ponadpodstawowych pokazujące tematykę ekologii w historii naszego miasta.


Nagrodzono uczestników konkursów plastycznych, filmowych, tworzenia czegoś z niczego; rozstrzygnięty został również konkurs na maskotkę promującą Bielsko-Biała jako Miasto Dobrej Energii na Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii. Autorką zwycięskiego projektu została Natalia Dziedzic z Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.