bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2012

Strażak z Bielska-Białej uratował życie mężczyźnie zza oceanu

Na początku maja mł. asp. Tomasz Harat, funkcjonariusz Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej, wziął udział w procedurze pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. Jest to procedura ratująca życie osobom chorym na nowotwory krwi. Po pomyślnym zabiegu strażak z bielskiej komendy podarował szansę na życie dorosłemu mężczyźnie ze Stanów Zjednoczonych zostając faktycznym dawcą szpiku.

Reklama

Strażak z Bielska-Białej uratował życie mężczyźnie zza oceanu
Strażak z Bielska-Białej uratował życie mężczyźnie zza oceanu · fot. KM PSP Bielsko-Biała


- W 2017 roku zachęcony przez koleżanki ze studiów zrejestrowałem się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Rejestracja polegała na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz wypełnieniu formularza. Była to dla mnie prosta sprawa, a podobno mogłem tym komuś pomóc w przyszłości. Od tego czasu o sprawie zapomniałem - opowiada mł. asp. Tomasz Harat.

- Pod koniec stycznia 2021 roku dostałem telefon z Fundacji DKMS, że ktoś potrzebuje mojego szpiku kostnego. Pomyślałem, że spoko, jeszcze czegoś takiego nie przeżyłem. Ciekawiło mnie jak to jest oddawać szpik, wcześniej tylko 2 razy zdarzyło mi się oddać krew. Pan z Fundacji DKMS szczegółowo przedstawił mi sprawę, zgodziłem się na pobranie szpiku z krwi obwodowej. Dowiedziałem się również o ewentualnej opcji pobrania szpiku z talerza kości biodrowej, która jest zabiegiem pod narkozą. Decyzja o wyborze metody należy do lekarzy z kliniki transplantacyjnej - dodaje funkcjonariusz Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

- Kilka dni później miałem już robione pierwsze badania krwi, mające sprawdzić czy jest zgodność z biorcą. Na koniec kwietnia przeszedłem kolejne badania potrzebne, żeby mnie zakwalifikować. Na początku maja przybyłem do kliniki, aby oddać szpik. Panie pielęgniarki podpięły mnie na 4 godziny do maszyny, z jednej ręki krew wypływała, do drugiej wracała w obiegu zamkniętym, a maszyna odseparowywała komórki. Po pobraniu dostałem legitymację Dawcy Przeszczepu oraz informację, że udało się w jakiś sposób pomóc mojemu "bliźniakowi genetycznemu", którym okazał się być dorosłym mężczyzną zza oceanu. Cieszę się, że mogłem pomóc i to jest dla mnie najważniejsze. Polecam każdemu przyłączenie się do akcji. Nic nas to nie kosztuje, a sprawia wielką radość świadomość, że komuś ratujemy życie - podsumowuje strażak.

mp / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.