bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 czerwca 2021
  • 27 czerwca 2021
  • wyświetleń: 17101

Kolejne ronda turbinowe powstały w Bielsku-Białej. Jak z nich korzystać?

Wraz z końcem rozbudowy ul. Cieszyńskiej Miejski Zarząd Dróg oddaje do użytku trzy ronda turbinowe. MZD przypomina jednocześnie zasady bezpiecznego korzystania z tego typu skrzyżowań.

Reklama

Kolejny ronda turbinowe powstały w Bielsku-Białej. Jak z nich korzystać?
Kolejne ronda turbinowe powstały w Bielsku-Białej. Jak z nich korzystać? · fot. MZD Bielsko-Biała


Nowe ronda na ul. Cieszyńskiej to skrzyżowania z ulicami: Jaworzańską, Wapienicką i Szarotki (Czesława Niemena). Wszystkie zaprojektowano jako turbinowe, czyli w taki sposób, aby potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego się nie przecinały. Zasada ta pozwala korzystać z ronda w maksymalnie bezpieczny, wręcz bezkolizyjny sposób.

Obecnie można już korzystać z w pełni funkcjonującego - jako rondo turbinowe, skrzyżowania z ul. Jaworzańską. Obecnie w Bielsku-Białej z powodzeniem funkcjonuje siedem tego typu skrzyżowań. Największym i najruchliwszym jest Hulanka. Pozostałe to połączenie Wyzwolenia z Kryształową, na ul. Piekarskiej, dwa w ciągu ulicy Wałowej przy przebudowanym układzie drogowym w okolicach Galerii Sfera oraz dwa na ciągu ul. PCK. W Polsce ronda turbinowe budowane są od 7 lat. Egzamin z bezpieczeństwa zdają na co dzień w wielu miastach, poprawiając bezpieczeństwo i płynność ruchu.

Uruchamiając w mieście nowe ronda typu turbina, Miejski Zarząd Dróg postanowił przybliżyć bielszczanom ideę tego typu skrzyżowań i przypomnieć zasady bezpiecznego z nich korzystania. Rondo turbinowe nie jest bowiem - choć wielu kierowców tak może myśleć - skrzyżowaniem skomplikowanym. Wręcz odwrotnie. Trzeba tylko pamiętać o podstawowej zasadzie.

Decyzję o zajęciu odpowiedniego pasa ruchu kierowca musi podjąć, zanim wjedzie na skrzyżowanie. Pas, który zajmie, dalej „wyprowadzi” go w żądanym kierunku. To powoduje, że rondo turbinowe staje się praktycznie bezkolizyjne. Na rondzie turbinowym każdy pas ruchu jest oznaczony znakami poziomymi, a ponadto przed skrzyżowaniem znakami pionowymi. Szczególnie znaki poziome ułatwiają jazdę, a kierowca powinien zwracać baczną uwagę, aby nie przecinać ciągłych linii. Dopiero, gdy linia ciągła przejdzie w przerywaną, można zmienić pas ruchu.Trzy podstawowe zasady gwarantujące komfortowy i bezpieczny przejazd przez rondo turbinowe:
  • przed wjazdem na rondo kierowca zajmie odpowiedni pas ruchu,
  • przed wjazdem na rondo kierowca ustąpi pierwszeństwa pojazdom znajdującym na rondzie, zgodnie z obowiązującymi znakami drogowymi,
  • kierowca nie będzie przecinał na rondzie ciągłych linii.
  • Sposób prawidłowego korzystania z ronda turbinowego ilustruje także film instruktażowy. Zachęcamy do jego obejrzenia.

mp / bielsko.info

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.