bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 24 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1546

Jak zwiększyć efektywność pracy zdalnej?

Materiał partnera:

Praca zdalna stała się jedną z najpopularniejszych form pracy. Okazuje się, że wykonywanie obowiązków zawodowych z domu przynosi wiele korzyści dla pracownika i pracodawcy. Jak zwiększyć efektywność pracy zdalnej? Co zrobić, by wykonywać obowiązki wydajniej?

Jak zwiększyć efektywność pracy zdalnej?


Praca zgodna z harmonogramem i własnym zegarem biologicznymEfektywność w pracy zdalnej może wzrosnąć w sytuacji, gdy uda się opracować odpowiedni harmonogram zadań. Powinien być on zgodny z naszym zegarem biologicznym. W końcu niektórzy wolą wstawać wcześnie rano, a inni wolą siedzieć do późnych godzin wieczornych. Jest to tzw. chronotyp, który w znacznym stopniu wpływa na wydajność. Ogólnie można jednak uznać, że najlepiej wstać przed 9 rano i zjeść na spokojnie śniadanie. Kawę można wziąć ze sobą do biurka i skoncentrować się na pracy przez kilka godzin. Około 13-14 po południu warto zjeść obiad, a jeśli to możliwe, także przejść się na spacer. Resztę obowiązków można dokończyć po południu. Dobrze wyznaczyć sobie także sztywne godziny, o których już nie podejmuje się pracy zawodowej (na przykład po godzinie 16, 18, albo 20, w zależności od specyfiki pracy). W przypadku freelancerów można nieco zmienić swój harmonogram pracy i na przykład więcej zrobić w niedzielę, a później mieć wolny poniedziałek.

Dbanie o stały dostęp do InternetuSpore znaczenie ma stały dostęp do Internetu. Warto mieć oczywiście dostęp do Wi-Fi w swoim domu lub mieszkaniu, jednak dobrze także zadbać o dodatkowe źródła połączenia z siecią. Dobrze zainwestować w Internet mobilny do laptopa. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w czasie pracy zdalnej, a także różnych wyjazdów, na przykład do rodziny w innym mieście.

Wyznaczenie sobie wygodnego miejsca do pracyWarto wyznaczyć sobie komfortowe miejsce do pracy, na przykład stworzyć własne biuro lub wydzieloną przestrzeń w salonie czy sypialni. Nasze stanowisko pracy powinno kojarzyć się przede wszystkim z czynnościami zawodowymi, a nie ze snem, spożywaniem posiłków albo oglądaniem telewizji. Warto zadbać o to, aby taka wydzielona przestrzeń była schludna, wygodna i dobrze zaplanowana.

Zachowanie równowagi między pracą i życiem osobistymW trakcie wykonywania obowiązków zawodowych lepiej poświęcić się w 100% pracy, żeby później mieć czas dla rodziny, siebie lub na obowiązki domowe czy hobby. Nie warto się ciągle rozpraszać, ponieważ zmniejsza to efektywność pracy. Zamiast spędzania czasu w mediach społecznościowych lub na robieniu prania lepiej wykonać wszystkie obowiązki na czas i mieć wolne popołudnie. Oczywiście tutaj też wszystko zależy od wybranego modelu pracy oraz od własnych preferencji. Czasami wolni strzelcy wolą zrobić sobie przerwę w ciągu dnia, a takiej możliwości zwykle nie mają osoby na etacie, które powinny być stale dostępne dla kierownika i współpracowników w czasie dnia pracy.