bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 czerwca 2021
  • 25 czerwca 2021
  • wyświetleń: 4275

Muszą pracować w strefie płatnego parkowania. A to są koszty

Wielu mieszkańców Bielska-Białej musi dojeżdżać do pracy w obrębie płatnej strefy parkowania własnymi samochodami. A to powoduje spore koszty. Powstał więc pomysł, by wprowadzić opłaty preferencyjne.

Reklama

Nowe stawki za opłaty na kilku miejskich parkingach
Muszą pracować w strefie płatnego parkowania. A to są koszty · fot. UM Bielsko-Biała


W sprawie możliwości wprowadzenia zakupu miesięcznego abonamentu na parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania dla osób pracujących w jego obrębie do władz Bielska-Białej zwrócili się miejscowi radni Maksymian Pryga i Rafał Ryplewicz. Jak podkreślili, na taką potrzebę uwagę zwrócili liczni mieszkańcy miasta.

- Po słusznym co do zasady powiększeniu strefy płatnego parkowania począwszy od 1 lipca bieżącego roku koszt ich parkowania wyniesie według przekazanej mi informacji ok. 250 złotych miesięcznie. W tym obszarze znajdują się m.in. tak duże instytucje jak Pierwszy Urząd Skarbowy, ZUS czy KRUS. Ich pracownicy nie zarabiają na tyle dużo, by nie odczuć takiego wydatku - podkreślili przedstawiciele bielszczan.

Dodali, że nakłonienie ludzi do regularnego korzystania z komunikacji miejskiej jest bardzo trudne, „ponieważ przed samym dojazdem do pracy muszą oni porozwozić, a następnie poodbierać swoje dzieci ze szkół, przedszkoli i innych miejsc, oddalonych od siebie nieraz spory kawałek drogi”.

- W praktyce są po prostu skazani na prywatny transport swoim samochodem - zaznaczyli radni.

Jak dowiadujemy się w bielskim magistracie, strefy płatnego parkowania tworzy się m.in. na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. „jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych, ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów albo wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej”.

- Funkcjonowanie sprawnej strefy płatnego parkowania jest jedynym skutecznym. sprawdzonym i powszechnie stosowanym sposobem zaspakajania potrzeb parkingowych w centrach miast. Natomiast jej utworzenie wiąże się ściśle ze wzrostem liczby posiadanych przez obywateli pojazdów i związanej z tym sytuacji braku wolnej przestrzeni do ich parkowania - poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.


Dodał, że przeprowadzona na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej analiza aktualnej sytuacji parkingowej istniejącej strefy płatnego parkowania jak i obszaru planowanego jej rozszerzenia wykazała jednoznacznie, „że wskaźnik napełnienia miejsc parkingowych na wszystkich ulicach w badanym obszarze przekroczył wartości graniczne czego konsekwencją są częste przejazdy pojazdów w poszukiwaniu wolnych miejsc parkingowych”.

- W związku z planowanym przejęciem w administrowanie przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej parkingu wielopoziomowego zlokalizowanego przy Bielskim Centrum Kultury obejmującym jego modernizację w zakresie m.in. instalacji automatycznego systemu parkingowego oraz monitoringu wizyjnego, MZD przeanalizuje możliwość wydawania na przedmiotowym parkingu abonamentów parkingowych - zapewnił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.