bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1603

Bielscy strażacy ostrzegają: czad jest groźny również latem

Mimo że sezon grzewczy pozostał odległym wspomnieniem, czad cały czas daje o sobie znać. Sprzyjają mu wysokie temperatury. W miniony weekend strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej odnotowali sześć zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

Reklama

tlenek węgla, czad
Bielscy strażacy ostrzegają: czad jest groźny również latem · fot. PSP Bielsko-Biała


Wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych. To z kolei zwiększa ryzyko powstania tzw. ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem.

W miniony piątek i sobotę strażacy byli wzywani sześciokrotnie do pomiaru tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. W sobotę, 19 czerwca w budynku wielorodzinnym mieszczącym się przy ulicy Jesionowej w Bielsku-Białej, załączył się czujnik tlenku węgla w łazience . Ratownicy przewietrzyli lokal, jak również sprawdzili pozostałe mieszkania w całym pionie. Do podobnych zdarzeń w tym dniu doszło również w budynkach wielorodzinnych znajdujących się przy ulicy Malczewskiego i Zwierzynieckiej w Bielsku-Białej. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.

Straż pożarna przypomina, że tlenek węgla potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. W Polsce każdego roku z powodu zatrucia się tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

mp / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.