bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1830

OC dla młodego kierowcy - jak wybrać najtańsze?

Materiał partnera:

Właściciele samochodów muszą wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, które jest polisą na poczet pokrycia ewentualnej szkody wyrządzonej przez ubezpieczonego. Praktyka pokazuje, że osoby młode i posiadające prawo jazdy bardzo krótko, mogą zapłacić i parę razy więcej od przeciętnego kierowcy o większym stażu. Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się tym samym przed ryzykiem spowodowania wypadku, które w przypadku młodszych ludzi jest w ich ocenie wyższe. Jak wyszukać atrakcyjną ofertę i obniżyć stawkę za OC? 

Kto jest uznawany za młodego kierowcę? Rozważania warto rozpocząć od ustalenia o kim tak naprawdę mowa, gdy chodzi o tzw. młodego kierowcę. Takie określenie jest o tyle problematyczne, że nie jest jednoznacznie zdefiniowane. Co do zasady traktuje się tak osoby, które mają prawo jazdy mniej niż rok lub dwa lata, zależnie od założeń ubezpieczyciela. Dodatkowo takie podmioty zwracają jednak uwagę i na sam wiek kierowcy. Zwykle te dwa czynniki są zatem rozpatrywane w sposób łączony i firmy ubezpieczeniowe uznają za młodych kierowców osoby, które mają prawo jazdy krótko (najczęściej do dwóch lat) oraz nie ukończyły jeszcze około 24-26 lat (zależnie od polityki danej firmy). Więcej informacji szukaj na stronie wypowiadamoc.pl.

Warto pamiętać również o tym, że poszczególni ubezpieczyciele mają najczęściej własne kryteria i niekoniecznie są one jednolite. Trzeba się zatem liczyć z tym, że kierowca traktowany jako młody przez jedną z firm, może być inaczej rozpatrywany przez innego ubezpieczyciela. 

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest wyższe? Ewentualne zakwalifikowanie jako młodego kierowcy jest bardzo złym prognostykiem na poczet oferty, jaką złoży ubezpieczyciel. Będzie ona wyraźnie wyższa niż dla osoby starszej i z większym stażem. Co więcej, różnice nie są w tym przypadku kosmetyczne, lecz mogą być wysokie, gdyż w niektórych przypadkach za takie OC można zapłacić i 2-3 razy więcej. Jest to związane z tym, że wiek i czas posiadania prawa jazdy do niezwykle istotne czynniki przy rozpatrywaniu ryzyka spowodowania kolizji.

Kierowcy, którzy krótko posiadają taki dokument nie mają dużego doświadczenia, a do tego policyjne statystyki dość klarownie wskazują, że najwięcej wypadków na drogach odbywa się z winy właśnie osób w wieku 18-24 lat. Ubezpieczyciel zakłada zatem, że świeżo upieczony kierowca z większą dozą prawdopodobieństwa spowoduje wypadek, a młody wiek jest dla takich firm sygnałem, iż ktoś może nie stosować się do końca do przepisów drogowych i jeździć w sposób brawurowy. 

Co zrobić, żeby uzyskać jak najniższe OC dla młodego kierowcy? Należy pamiętać, że wiek i staż to tylko dwa z wielu kryteriów, które stosują ubezpieczyciele przy wyznaczaniu wysokości OC. Rozpatrywane są też choćby takie czynniki jak: miejsce zamieszkania, parametry samochodu, czy stan cywilny kierowcy.

Więcej zapłaci zatem singiel bez dzieci mieszkający w dużym mieście i kupujący sportowy samochód. Znacznie mniejsza stawka zostanie z kolei oszacowana dla nawet młodego człowieka, lecz już w związku małżeńskim, z dzieckiem i jeżdżącego autem rodzinnym. Podstawą dla młodego kierowcy powinno być porównanie ofert - ubezpieczyciele konkurują ze sobą o klientów, więc mogą się pojawiać spore różnice i ciekawe promocje ze strony niektórych firm.

Istnieje też parę sposobów na obniżenie stawki. Na pewno można na to liczyć wybierając kompaktowy samochód z mniejszą pojemnością silnika. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również dopisanie do dowodu rejestracyjnego pojazdu współwłaściciela z długim stażem bezszkodowej jazdy - najczęściej jest to ktoś z rodziny, a więc rodzic czy ktoś ze starszego rodzeństwa. Polisa OC powinna być również tańsza, gdy skorzysta się z opcji jednorazowej płatności, zamiast takiej rozkładanej na raty. Zobacz 5 wskazówek, które pozwolą Ci płacić mniejsze OC: https://wypowiadamoc.pl/5-sposobow-tansze-oc-dla-mlodego-kierowcy.