bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1290

Nauka języka zgodna z pracą twojego mózgu

Materiał partnera:

Od nowoczesnych szkół języków obcych oczekujemy już nie tylko wiedzy, profesjonalizmu lektorów i umiejętności dostosowania się do potrzeb uczniów. Dzisiaj chcemy, aby nauka wykorzystywana potencjał, jaki ma nasz mózg, była przyjemna i praktyczna jednocześnie. Neurodydaktyka sprawia, że te marzenia wreszcie stały się osiągalne.

1. Nauka języka a twój mózg
2. Dla wiedzy, nie dla testów

Nauka języka a twój mózg"Angielski Bielsko Biała" to hasło, które da ogrom wyników. Szkół językowych cały czas przybywa. Dzięki nauce zdalnej i możliwościom, jakie obecnie daje internet, w dużej mierze oparły się one kryzysowi związanemu z koronawirusem. Nie ma w tym oczywiście nic złego - świetnie, że stale rośnie liczba osób, które chcą poszerzać swoje kompetencje językowe. Nie da się jednak ukryć, że w niektórych szkołach można to robić efektywniej, sprawniej i przyjemniej. Przede wszystkim dzisiaj wiemy już naprawdę bardzo dużo o tym, jak działa nasz mózg. Wiemy też, jakie stymulacje są skuteczniejsze, a jakie mniej. Stąd specjaliści od neurodydaktyki, a więc połączenia metodyki nauczania i wiedzy o funkcjonowaniu mózgu, są w stanie wskazywać na to, które metody uczenia są najefektywniejsze. W przypadku zdobywania kompetencji językowych ma to naprawdę ogromne znaczenie. W naszym mózgu jest bowiem ośrodek, który odpowiada za tego typu zdolności. Co ciekawe, jest to ten sam ośrodek, który odpowiada za motorykę ręki (rysując, ucząc się wiązania butów, nawlekając różne rzeczy dziecko rozwija ośrodek, który potem pomoże mu w nauce języka). Chodzi więc o to, by metody dydaktyczne przy nauce języka były przyjazne mózgowi, wykorzystywały jego potencjał, ułatwiały przyswajanie wiedzy. Może sie okazać, że taka nauka przebiega znacznie szybciej niż ta prowadzona metodami podawczymi, wykładowymi. Co to oznacza? Metody przyjazne mózgowi:
  • budują zaangażowanie ucznia,
  • rozbudzają jego ciekawość,
  • generują problem do rozwiązania,
  • stymulują przetwarzanie głębokie, mobilizują do myślenia,
  • stanowią wyzwanie, zabawę, grę, a nie biernie przyjmowany wykład.


Dla wiedzy, nie dla testówAngielski, hiszpański, niemiecki - Bielsko to miejsce, w którym wszystkich tych języków można się z powodzeniem uczyć. Warto jednak zadać sobie pytanie: po co? Jeśli chcesz autentycznie nauczyć się komunikować z innymi, pragniesz podnieść swoje komeperencje zawodowe, przygotować się do pracy w miedzynarodowym środowisku, musisz poszukać szkoły, która będzie uczyła cię głębokiego, intuicyjnego dysponowania nowym językiem. Chodzi o to, aby uczono cię praktyki, a nie rozwiązywania testów. Jednocześnie takie nauczanie może mocno wspierać budowanie twoich kompetencji miękkich. Nauka nowego języka może być wstępem do rozwoju własnej inteligencji emocjonalnej, zdolności komunikacji z innymi (także na poziomie przechodzenia między różnymi stylami myślenia, sposobami patrzenia na świat). W końcu taka nauka może cię motywować do rozwoju osobistego i podnosić twoje poczucie własnej wartości. Warto połączyć jedno z drugim.