bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 czerwca 2021
  • 18 czerwca 2021
  • wyświetleń: 6179

[WIDEO] Nowoczesny dron w walce z piratami drogowymi w Bielsku-Białej

DJI Matrice 300 RTK to jeden z najbardziej zaawansowanych dronów dostępnych na komercyjnym rynku. Taki właśnie sprzęt trafił jakiś czas temu w ręce policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Urządzenie służy nie tylko poprawie bezpieczeństwa na drogach, ale także będzie przydatne m.in. podczas akcji poszukiwawczych czy kontroli imprez masowych.

ReklamaDron o wartości około 100 tysięcy złotych cechuje się bardzo rozbudowanym systemem optycznym. Operator ma możliwość 200 krotnego zbliżenia, co gwarantuje doskonałą wizję z odległości około kilometra. Z takiej odległości przy dobrej przejrzystości powietrza, bez przeszkód można odczytać numery rejestracyjne pojazdów czy precyzyjnie rozpoznać twarze. Dodatkowym atutem jest kamera termowizyjna. Samo urządzenie może pracować w zakresie temperaturowym od -20 do +50 stopni Celsjusza. Nie straszne mu są opady atmosferyczne, bowiem cała aparatura ma certyfikat wodoodporności IP45. Czas lotu do 55 minut na tzw. jednym pakiecie baterii (jest możliwość wymiany baterii bez konieczności wyłączania drona).

Policjanci z powodzeniem używają tego sprzętu do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z powietrza doskonale widać takie manewry jak choćby niewłaściwe wyprzedzanie. W ostatnim czasie dron był wykorzystywany m.in. na zjeździe z S-52 do Wapienicy (kierunek Cieszyn), gdzie w godzinach szczytu część kierowców omija korek i ze środkowego pasa przez powierzchnię wyłączoną z ruchu "wciska się" na początek zatoru. Obsługa urządzenia wymaga specjalnego certyfikatu.

Ciekawostką jest fakt, że służby mundurowe są zwolnione z obowiązku rejestracji każdego lotu w aplikacji DroneRadar sprzężonej z systemem PansaUTM (kontrola ruchu lotniczego). Policjanci otwarcie przyznają, że aplikacja służy poprawie bezpieczeństwa i nie zamierzają bez powodu korzystać z tego przywileju. Jeżeli operacje dronem nie są tajne (np. wykorzystanie drona do działań operacyjnych lub/i śledczych) to funkcjonariusze zawsze rejestrują swój lot w ogólnodostępnej aplikacji na urządzenia mobilne. Rejestracja lotu w aplikacji pozwala kontrolerom ruchu lotniczego w razie konieczności połączyć się z operatorem drona i np. zażądać natychmiastowego lądowania. Wbrew pozorom takie sytuacje nie są rzadkością. Dzieje się tak jeśli w okolicy porusza się np. śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (lot o statusie HEMS).

Policjanci rejestrują lot w systemie PansaUTM przez aplikację DroneRadar · fot. sid / bielsko.info

sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.