bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2682

17 wycieczek edukacyjnych po mieście. Pierwsza w Mikuszowicach

Stowarzyszenie Olszówka rusza z nowym projektem edukacyjnym "Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta". Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu "Historyczne szlaki Bielska-Białej".

ath
fot. materiały archiwalne


W ramach projektu zostanie zorganizowanych 17 wycieczek edukacyjnych.

Ciekawie zapowiada się najbliższy weekend, bo w sobotę 19 czerwca i niedzielę 20 czerwca zostaną przeprowadzone pierwsze wycieczki. 19 czerwca o godzinie 15.00 dr Maciej Bujakowski poprowadzi wycieczkę, której tematem przewodnim będzie „Historia jednego miejsca. Od Jednostki Wojskowej 3131 do Akademii Techniczno-Humanistycznej". Wycieczkowicze będą mieli okazję poznać historię miejsca, w którym przed laty stacjonował bielski Batalion Obrony Terytorialnej, zaznajomić z historią JW 3131 oraz jak przez lata zmieniało się oblicze tej części Mikuszowic Śląskich.

Druga część spaceru poświęcona będzie czasom transformacji lat 90, kiedy gospodarzem po zlikwidowanej jednostce wojskowej staje się Filia Politechniki Łódzkiej następnie przekształcona w Akademię Techniczno-Humanistyczną.

Zaś 20 czerwca dr Bogdan Chorąży poprowadzi wycieczkę pod tytułem „Czy istnieje średniowieczne Bielsko?". Bielsko-Biała to duża aglomeracja miejska, która obecnie nie kojarzona jest zbyt często ze swoją średniowieczną przeszłością. Tymczasem Bielsko - starsza część dwumiasta, zachowało do dziś w swoim układzie urbanistycznym niemal nie zaburzone rozplanowanie średniowiecznego miasta. Układ ten doskonale widoczny jest na każdym zdjęciu lotniczym czy satelitarnym śródmieścia Bielska-Białej. Znajdujący się w jego centrum prostokątny rynek został wymierzony podczas lokacji miasta w końcu XIII lub początkach XIV wieku, a granice działek średniowiecznej zabudowy miasta są do dzisiaj czytelne. Bielsko podobnie jak większość miast średniowiecznych posiadało obwód obronny w postaci murów, fos i bram miejskich. Jego przebieg oraz charakter jest możliwy do odtworzenia na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych.

Planowana wycieczka to propozycja odbycia spaceru po przestrzeni średniowiecznego Bielska. To również okazja do zapoznania się ze średniowiecznymi dziejami grodu nad Białą, jego budowlami i infrastrukturą. To opowieść o Bielsku nie zaczerpnięta z przewodników turystycznych, lecz widziana z perspektywy badaczy - archeologów i historyków. Wycieczka rozpocznie się 20.06.2021 o godz. 10.00.

Ze względów epidemiologicznych obowiązują limity uczestników i obowiązują zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (w tym wypadku trzeba podać jej datę). Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczki są bezpłatne.

Dofinansowanie - Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Patronat - Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.