bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 8 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1032

Jak pozbyć się dzików z działki?

Materiał partnera:

Dziki kojarzą się raczej ze zwierzyną typowo leśną, ale zdarzają się sytuacje, gdzie pojedyncze osobniki lub całe stada podchodzą pod ludzkie zabudowania. Niekiedy zwierzęta te potrafią nawet splądrować uprawy na działce lub przydomowym ogrodzie. Aby zabezpieczyć się przed kolejną niechcianą wizytą leśnych intruzów można stosować różnego rodzaju odstraszacze dzików. Jakie są najskuteczniejsze?

Sposoby na odstraszenie dzikaChoć dziki nie są zbyt rosłymi stworzeniami, to jednak potrafią być one niebezpieczne dla człowieka lub zwierząt domowych. Atakują zwykle, gdy się boją lub w obronie własnej. Dlatego samodzielnie nie należy z nimi zadzierać. Aby odstraszyć dziki z działki bądź ogrodu można wykorzystać specjalne środki lub urządzenia ultradźwiękowe, które znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych i specjalistycznych.

Odstraszacze dzików w postaci środków zapachowych to jedne z popularnych środków ochrony przeciw zwierzynie leśnej. Preparaty dostępne są zazwyczaj w płynie, żelu lub aerozolu. Skład poszczególnych środków na dzika się rózni, ale bardzo często wykorzystują one mieszaninę ludzkiego potu i nielubianych przez zwierzęta roślin. Warto jednak wiedzieć, że niektóre ze środków mają bardzo intensywne zapachy i są ciężkie do usunięcia.

Ogromną popularnością cieszą się również elektroniczne odstraszacze dzików, co widać po licznych modelach, jakie dostępne są na rynku. Urządzenia te wykorzystują fale o wysokiej częstotliwości, które u zwierząt powodują mocny dyskomfort. Jest on na tyle uciążliwy, że zwierzęta decydują się na opuszczenie danego terenu w poszukiwaniu spokojniejszego miejsca do żerowania.


Skuteczny odstraszacz dzików - jaki wybrać?Choć środki zapachowe cieszą się dużą skutecznością, to elektroniczne urządzenia na dziki również sprawdzają się bardzo dobrze. Mało tego, mają one znacznie więcej zalet. Przede wszystkim urządzenia ultradźwiękowe nie wydzielają żadnych zapachów ani substancji, a emitowane fale o wysokiej częstotliwości są zupełnie niesłyszalne dla człowieka. Jednak decydując się na zakup odstraszacza elektronicznego warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalności. Na co dokładnie?

Ultradźwiękowe odstraszacze zwierząt leśnych dostępne są w różnych formach. Niektóre urządzenia posiadają specjalną nóżkę do wbicia w ziemię, inne są przeznaczone do montażu na płocie, drzewie lub paliku. Trzeba jednak pamiętać, że odstraszacz powinien być zainstalowany na wysokości zwierzęcia, co z pewnością zwiększy skuteczność produktu. Ponadto, urządzenie powinno być wodoszczelne ze względu na wykorzystanie go zewnętrznie. Dobrym wyborem są również takie modele odstraszaczy dzików, które posiadają wbudowany panel solarny. Dzięki temu nie ma potrzeby wymieniania baterii, a także nie wystąpią problemy z podłączeniem do gniazdka.

Wybierając odstraszacz zwierząt można również poszukać modeli mających wbudowane dodatkowe diody led i czujnik PIR. Gdy urządzenie wykryje ruch włączy nie tylko fale ultradźwiękowe, ale także stroboskopowe światło, które dodatkowo spłoszy dziki.

Czy ultradźwiękowe odstraszacze są bezpieczne?Stosowanie fal ultradźwiękowych, które nie są słyszalne dla człowieka może budzić różne emocje. Jednakże warto wiedzieć, że nie tylko ich nie słyszymy, ale także nie mają one żadnego wpływu na nasze samopoczucie. I choć u zwierząt powodują one dyskomfort, robią to bez wyrządzania im krzywdy - dysfunkcje mijają wraz z ustaniem ultradźwięków. Trzeba jedynie pamiętać, że fale o wysokich częstotliwościach nie działają jedynie na dziki i inną zwierzynę leśną, ale również na domowych pupili. Dbając o dobro zwierzaka warto umieścić odstraszacz w miejscu, które nie będzie swoim zasięgiem obejmowało terenu, na którym przebywa pies, czy kot.