bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2418

Dużej wielkości graby ozdobią w tym roku ul. 11 Listopada

Sporej wielkości drzewa ozdobią w tym roku ulicę 11 Listopada w Bielsku-Białej. Około dwumetrowe graby kolumnowe zostały właśnie posadzone w specjalnie do tego przygotowanych dużych, stalowych donicach ustawionych wzdłuż głównego deptaka w mieście. Graby w donicach pojawiły się też na placu św. Mikołaja.

Reklama

Dużej wielkości graby ozdobią w tym roku ul. 11 Listopada
Dużej wielkości graby ozdobią w tym roku ul. 11 Listopada · fot. UM Bielsko-Biała


Posadzenie 15 grabów w tych lokalizacjach to efekt jednego z ubiegłorocznych ogólnomiejskich projektów Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej pod nazwą "332 drzewa i 5 gałęzi". Do tej pory w przestrzeni miejskiej w ramach tego zadania posadzono prawie 2/3 tej liczby drzew. Wszystkie to bardzo duże, kilkumetrowe rośliny. Reszta nasadzeń z projektu odbędzie się w mieście jesienią tego roku.

- Posadzenie drzew w donicach na deptaku ul. 11 Listopada - od mostu do ul. Norberta Barlickiego - to jedyna szansa na drzewa w tej lokalizacji. Wszystko przez gęstość podziemnego uzbrojenia terenu. Mieliśmy do wyboru albo w donicach, albo w ogóle. Więc są - drzewa to efekt budżetu obywatelskiego, donice były natomiast zaplanowane w budżecie Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego - mówi ogrodnik miejski Dariusz Gajny.

Dużej wielkości graby ozdobią w tym roku ul. 11 Listopada
Dużej wielkości graby ozdobią w tym roku ul. 11 Listopada · fot. UM Bielsko-Biała


U podnóża drzew w donicach wydział posadzi kwiaty. Na ulicy 11 Listopada oko będą cieszyć - heliotropy, trawy ozdobne, ipomee, żeniszki, bakopy i jaśminy. Z kolei na placu św. Mikołaja zasadzone zostaną - kanny, cynie, trawy ozdobne, pelargonie rabatowe, starce, aksamitki wyniosłe, ipomey, uczep, bakopy, jaśminy i sundavillie. Tu poza kwiatami w donicach z drzewami ustawiono również mniejsze donice tylko z samymi kwiatami. Jest ich 15 i pasują stylistyką do dużych donic.

- Drzewa w donicach będą na pewno rosły przez parę lat, jeśli po pewnym czasie okaże się, że są one za małe to wysadzimy drzewa do gruntu na terenie miasta, a w donicach posadzimy kolejne - dodaje ogrodnik miejski.

Projekt "332 drzewa i 5 gałęzi" jest też realizowany na innych płaszczyznach. Miasto właśnie podpisało umowę z wykonawcą dokumentacji na stworzenie projektów terenów zielonych przy ul. Jana Kochanowskiego i ul. Stanisława Konarskiego oraz rozbudowę Skweru Marzeń na osiedlu Wojska Polskiego. W najbliższym czasie odbędzie się kolejny przetarg na budowę Parku - Lapidarium na terenie cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji wybrał też wykonawcę budowy strefy biegów przeszkodowych OCR przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ul. Zygmunta Drobniewicza, która również jest częścią projektu 332 drzewa i 5 gałęzi. Strefa powinna powstać do października tego roku.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.