bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 maja 2021
  • wyświetleń: 902

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa w samochodzie?

Materiał partnera:

Dla wielu osób najważniejszą cechą samochodu jest jego niskie spalanie. Nie zawsze jednak możemy zaufać sprzedającemu i musimy sprawdzić zużycie auta sami. Jak możemy obliczyć to we własnym zakresie i z jakich pomocy wtedy skorzystać?

Jak obliczyć średnie zużycie paliwa w samochodzie?


Ile wynosi spalanie w samochodach?Wiele kierowców sugeruje się wskaźnikami spalania dla konkretnego modelu auta. W Internecie znajdziemy mnóstwo rankingów, które szczegółowo wskazują samochody o najniższym zużyciu paliwa. Warto porównać ze sobą jak najwięcej statystyk, bo mogą się one wtedy delikatnie różnić. Zwłaszcza jeśli chodzi o samochody używane. Najlepiej sugerować się raportami branżowymi, które określają spalanie jako jeden z najważniejszych tematów, a przy okazji są stale aktualizowane. Zwłaszcza jeśli chodzi o najnowsze modele pojazdów. Wiele ciekawych artykułów znajdziemy chociażby na motoklub.pl.

Najlepszym źródłem informacji może być strona internetowa producenta. Umieszcza on tam szereg statystyk związanych z wszystkimi swoimi modelami. Niestety problem pojawia się w momencie aut starszych i używanych. Nie pomoże tu też odczyt z komputera pokładowego, bo posiadają go zazwyczaj tylko nowe modele. Zostają nam w tym przypadku tylko obliczenia, na szczęście dużo prostsze niż się to wydaje.

Obliczanie średniego zużyciaDodatkową mobilizacją dla obliczenia paliwa we własnym zakresie mogą być różnice w danych producenta, a stanem faktycznym. Przykładowo silnik wysokoprężny Fiata Tipo 1.7. średnio spala 5,7 litra na 100 kilometrów, a na stronie producenta jest napisane, że 6,1 litra. Dzięki temu możemy poszukać na rynku kilka wyjątkowych okazji cenowych albo nie dać się wrobić w niesprawdzone dane producenta.

Aby obliczyć średnie spalanie samochodu trzeba wykonać kilka prostych czynności. Po pierwsze musimy zatankować samochód do pełna. Potem należy wyzerować licznik trasy do zera lub spisać gdzieś na kartce jego aktualny stan. Następnie musimy przejechać konkretny kawałek drogi, przykładowo 10 kilometrów. Trzeba dokładnie wyliczyć sobie trasę i nie przekroczyć jej nawet o kilkanaście metrów. Po wszystkim tankujemy ponownie samochód do poziomu maksimum.

Wzory do obliczeńNajważniejsza liczba jakiej potrzebujemy do obliczeń jest ilość wlanego paliwa przy drugim tankowaniu. Wystarczy podzielić ją przez liczbę przejechanych kilometrów, w naszym przypadku było to 10 kilometrów. Musimy pomnożyć otrzymany wynik razy 100. Dzięki temu uzyskamy konkretne spalanie na 100 km.

Wzór możemy przedstawić następująco:

średnie spalanie na 100 km = (ilość litrów przy drugim tankowaniu/przejechane kilometry) * 100 km

Wydaje się to banalnie proste, ale lepiej posłużyć się przykładem. Powiedzmy, że zatankowaliśmy 14 litrów paliwa przejeżdżając 180 kilometrów. Podstawiając do podanego wyżej wzoru otrzymamy:

średnie spalanie na 100 km = (14 litrów/180 kilometrów) * 100 kilometrów = 7, 7 litra.

Pomocny kalkulatorW przypadku, gdy nie do końca jesteśmy dobrzy w liczeniu lub po prostu nie mamy kartki - pomocny może okazać się kalkulator spalania paliwa. Wystarczy wpisać odpowiednie dane do poszczególnych kolumn, nacisnąć potwierdzenie i otrzymujemy gotowy wynik. Kalkulatory mają dużo dodatkowych opcji, które pomogą stwierdzić czy z naszym średnim spalaniem jest coś nie tak. Mogą one też obliczyć cenę, jaką zapłacimy na stacji benzynowej po przejechaniu 100 kilometrów. Zrobimy to jednak dopiero po obliczeniu średniego zużycia paliwa.

Czasami warto zastanowić się od czego zależy różnica między wskazaniem kalkulatora, a danymi producenta. Zawsze możemy poprawić parę rzeczy, które zmniejszą nasze zużycie. Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach - im jest niższe, tym samochód więcej spali. Różnica w zużyciu często wynika również z nieekonomicznej jazdy, czyli niepoprawnej zmiany biegów. Na zużycie wpływają też tak niepozorne rzeczy jak klimatyzacja czy przeciążenie bagażnika. Przeciążyć samochód mogą też pasażerowie. Pamiętajmy zatem o odpowiedzialnym używaniu samochodu, a kalkulator wskaże nam wtedy najmniejsze możliwe wartości.