Reklama

Wiadomości

  • 25 maja 2021
  • wyświetleń: 1494

Śląscy inspektorzy WITD wzięli pod lupę przewozy pasażerskie

Dwa autobusy wycofane z ruchu i dwóch kierowców jadących na cudzych kartach - to główne nieprawidłowości stwierdzone w tej wczesno-porannej akcji kontrolnej. Przewozy pasażerskie realizowane na liniach regularnych w Bielsku-Białej i Żywcu wzięli pod lupę śląscy inspektorzy. Od wczesnych godzin porannych skontrolowano łącznie 22 pojazdy. Kierowców poddano kontroli trzeźwości oraz sprawdzono narkotestami.

Śląscy inspektorzy WITD wzięli pod lupę przewozy pasażerskie
Śląscy inspektorzy WITD wzięli pod lupę przewozy pasażerskie · fot. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Drogowego w Katowic


Akcję kontroli autobusów w Bielsku-Białej i w Żywcu inspektorzy z wodzisławskiego oddziału ITD rozpoczęli już około godziny 4.00 nad ranem. W trakcie 22 przeprowadzonych kontroli sprawdzono stan psychofizyczny i trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów oraz warunki wykonywania pasażerskich przewozów drogowych na liniach regularnych. W pierwszym z tych obszarów nie stwierdzono żadnych uchybień - wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi, a narkotesty nie wykazały obecności w ich organizmach substancji psychoaktywnych. Kontroli stanu technicznego nie zaliczyły pozytywnie dwa autobusy, którym zatrzymano dowody rejestracyjne i zakazano dalszej jazdy, z uwagi na nadmierny luz w układzie kierowniczym, uszkodzenia opon oraz różną rzeźbę bieżnika opon na kołach tej samej osi.

Śląscy inspektorzy WITD wzięli pod lupę przewozy pasażerskie
Śląscy inspektorzy WITD wzięli pod lupę przewozy pasażerskie · fot. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Drogowego w Katowic


W jednym przypadku w Bielsku-Białej oraz jednym w Żywcu, kierowcy podjechali na pierwszy przystanek linii z cudzą kartą zalogowaną w tachografie. Ten nielegalny, choć niestety częsty zabieg, stosowany jest aby ukryć przekroczenia norm czasu pracy. W jednym z przypadków kierowca używał karty szefa. Nienależące do kierowców karty, którymi bezprawnie się posługiwali zostały zatrzymane. Kierowcom grozi za to mandat w kwocie 2000 zł, a przewoźnikom kara 3000 zł. W tych dwóch sprawach wszczęto postępowania wobec przedsiębiorców wykonujących przewozy. Jeden z kierowców przyjął mandat, natomiast drugi zdecydował się na drogę sądową w związku popełnionym wykroczeniem. Inspektorzy skierowali do sądu wniosek o jego ukaranie.

mp / bielsko.info

źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.