bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 maja 2021
  • wyświetleń: 1642

Bielszczanie uwięzieni w Nepalu przez COVID-19 wracają do domu

Łukasz Adamczyk i Sebastian Sojka z projektu "Dokonać niemożliwego od zera do ośmiotysięcznika", uwięzieni w Nepalu, wracają do domu! Dwaj bielszczanie nie mogli powrócić do Polski ze względu na lockdown w azjatyckim kraju spowodowany epidemią koronawirusa. M.in. dzięki zaangażowaniu dyplomatów himalaiści w miniony weekend mogli rozpocząć powrót do Bielska-Białej.

Bielszczanie uwięzieni w Nepalu przez COVID-19 wracają do domu
Bielszczanie uwięzieni w Nepalu przez COVID-19 wracają do domu · fot. Od zera do ośmiotysięcznika / Facebook


Przypomnijmy, Łukasz Adamczyk i Sebastian Sojka chcieli, poprzez wyprawę w Himalaje, wypromować zbiórkę dla chorego, 17-letniego Mateusza. O wyprawie świeżo upieczonych himalaistów pisaliśmy w artykułach: Od zera do ośmiotysięcznika - wyprawa bielszczan na Everest oraz Bielszczanie dedykują wyprawę na Everest 17-letniemu Mateuszowi.

Łukasz Adamczyk, Sebastian Sojka
Łukasz Adamczyk, Sebastian Sojka w drodze na Everest · fot. Od zera do ośmiotysięcznika / Facebook


24 kwietnia wylecieli do Nepalu. Udało im się podejść do Everest Base Camp, który jest najsławniejszym obozem wypadowym pod Mount Everest. Wcześniej pokonali symboliczną granicę 5 tysięcy m n.p.m.. Kolejnym celem miał być Island Peak, jednak musieli zrezygnować z powodu warunków pogodowych, w trosce o własne bezpieczeństwo. Kiedy chcieli wrócić do Polski, zatrzymał ich COVID. Są zaszczepieni i teoretycznie mogą podróżować, ale kraj jest zamknięty. Nepal jest pogrążony w lockdownie przez 4 falę koronawirusa - tym razem odmiany indyjskiej. Kilka dni byli zdani sami na siebie, przebywają w hotelu w Katmandu. Na ulicach czuwa wojsko, policja kontroluje przechodniów.

Bielszczanie uwięzieni w Nepalu
Bielszczanie uwięzieni w Nepalu · fot. Od zera do ośmiotysięcznika / Facebook


W sprawie powrotu do kraju bielskich podróżników interweniował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych poseł Przemysław Koperski, a wcześniej o pomoc zaapelował do ministra także prezydent miasta Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. Jak wskazywał poseł, działania mające na celu wydostanie swoich obywateli z Nepalu podjęły Stany Zjednoczone oraz Federacja Rosyjska.

Loading...


Bardzo dobre wiadomości napłynęły z Azji w miniony weekend - w sobotę Łukasz i Sebastian rozpoczęli podróż powrotną do Polski. Jak sami podkreślają na profilu projektu na Facebooku, było to możliwe dzięki zaangażowaniu Konsula Honorowego RP w Nepalu i jego asystentki Romi oraz pracowników Ambasady RP w Indiach. Najpierw bielszczanie polecieli specjalnym lotem ewakuacyjnym z Katmandu do Kataru, a później do czeskiej Pragi.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.