Reklama

Wiadomości

  • 19 maja 2021
  • wyświetleń: 5496

W budynku przy Dmowskiego miasto stworzy biura i Centrum Seniora

Ponad 320 m kw. powierzchni zajmie w planowanym do adaptacji budynku miejskim przy ul. Romana Dmowskiego 6 w Bielsku-Białej Centrum Seniora. Plany przewidują również utworzenie w obiekcie sporej powierzchni biurowej na wynajem dla nowych, młodych przedsiębiorców do tzw. coworkingu. Na drugim budynku - przy ul. Romana Dmowskiego 10 będzie zielony dach i ściany z zielenią pnącą. Urząd Miejski w Bielsku-Białej właśnie poszukuje wykonawcy przebudowy i adaptacji obu obiektów.

W budynku przy Dmowskiego miasto stworzy biura i Centrum Seniora
W budynku przy Dmowskiego miasto stworzy biura i Centrum Seniora · fot. UM Bielsko-Biała


Centrum Seniora będzie zlokalizowane na trzecim piętrze budynku przy ul. Romana Dmowskiego 6, do którego prowadzić będzie winda. Na kondygnacji znajdą się pomieszczenia administracyjne, do których przeniesie się m.in. Rada Seniorów, będzie działać punkt informacyjny, gdzie osoby starsze będą mogły zasięgnąć informacji o przysługujących im ulgach, podejmowanych w mieście działaniach na ich rzecz czy imprezach oraz wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

Będzie tu również zaplecze cyklicznych spotkań i powierzchnia szkoleniowo-konferencyjna. Do dyspozycji seniorów będzie sala komputerowa służąca do prowadzenia warsztatów i szkoleń z obsługi komputera i poruszania się w sieci np. przy okazji obsługi konta bankowego. Jedno pomieszczenie zostanie przeznaczone na świadczenie porad przez psychologa i prawnika. Będą też dwa pomieszczenia do zajęć manualnych, pomieszczenia integracyjne, sala do zajęć ruchowych, biblioteka i szatnia. Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych.

Na przyległym do trzypiętrowego budynku nr 6 - dwupiętrowym obiekcie przy ul. Romana Dmowskiego 10 powstanie zielony dach, na który seniorzy będą mieli bezpośrednie wyjście ze swojego Centrum. Będzie to tzw. dach intensywny z zielenią niską i średniowysoką, sadzoną w sposób mieszany tak, aby rośliny tworzyły zróżnicowane kompozycje. Do tego dołączy potrzebna do wypoczynku infrastruktura - m.in. ławki i stoliki.

W budynku przy Dmowskiego miasto stworzy biura i Centrum Seniora
W budynku przy Dmowskiego miasto stworzy biura i Centrum Seniora · fot. UM Bielsko-Biała


Parter budynku nr 6 będą zajmowały powierzchnie biurowe do wynajęcia. Na prawie 100 m kw. zostanie zlokalizowana strefa coworkingu (z ang. praca razem - możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej). Znajdą się tu sala konferencyjna i sala główna z ośmioma wyposażonymi stanowiskami do pracy, sanitariaty, phonebox - czyli odosobnione miejsce do prowadzenia rozmów telefonicznych oraz strefa automatów vendingowych. Z założenia ma być to miejsce rozwoju przedsiębiorczości - nowoczesne i w pełni wyposażone powierzchnie biurowe będą bowiem wynajmowane dla młodych, nowych podmiotów gospodarczych.

Mniejszy budynek przy ul. Romana Dmowskiego 10 zostanie rozebrany i wybudowany od nowa. Docelowo zostanie do niego przeniesione archiwum Urzędu Miejskiego, archiwum zajmie też część parteru w głównym budynku, natomiast na drugim i trzecim piętrze przy ul. Romana Dmowskiego 6 swoje miejsce znajdzie niemieszczący się w dotychczasowym pomieszczeniach, a ważny ze względu na intensywną obsługę mieszkańców miasta Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W skrzydle budynku głównego od strony dziedzińca znajdzie się miejsce na rowerownię, sanitariaty i węzeł ciepła.

To co zwraca uwagę, poza użytecznością budynku nr 6, to jego elewacja. Szczególnie estetycznie będzie wyglądała od strony ul. Romana Dmowskiego, co pokazują wizualizacje zaczerpnięte z dokumentacji projektowej, a zamieszczone poniżej. Elewacja będzie utrzymana w stonowanej kolorystyce zgaszonej bieli, ciemnoszarego i piaskowca.

W budynku przy Dmowskiego miasto stworzy biura i Centrum Seniora
W budynku przy Dmowskiego miasto stworzy biura i Centrum Seniora · fot. UM Bielsko-Biała


Pod budynkiem nr 6, tak jak do tej pory, będzie znajdował się jednokierunkowy wjazd. W podwórku będą usytuowane miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych, a do wejścia obiektu poprowadzi ścieżka dotykowa w systemie fakturowych oznaczeń nawierzchni ze znacznikami dla osób niewidomych. Teren wokół będzie wyłożony gładką kostką bezfazową - też ze względu na to, aby osoby niepełnosprawne nie miały problemów z poruszaniem się.

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej.

Poza zielonym dachem budynek archiwum będzie miał też coś na kształt zielonej ściany. Od strony dziedzińca bowiem jego elewację pokryje pnąca roślinność.

Zanim jednak obiekt będzie użyteczny, przyszły wykonawca jest zobowiązany do robót rozbiórkowych i demontażowych, wykonania elementów konstrukcyjnych w obiektach, w tym nowych stropów, posadzek, ścian i dachu, robót montażowych stolarki okiennej i drzwiowej, dostawy i montażu wind, robót instalacyjnych sieci wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej oraz wentylacji i klimatyzacji.

Na oferty w przetargu na przebudowę i adaptację budynków Ratusz czeka do 28 maja br. Inwestycja ma zostać zakończona w przyszłym roku, około 13 miesięcy po podpisaniu umowy.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.