bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 12 maja 2021
 • wyświetleń: 846

Jak poprawnie opisać znajomość języków obcych w CV?

Materiał partnera:

W zglobalizowanym świecie znajomość języków obcych podana w CV odgrywa obecnie ważniejszą rolę niż kiedykolwiek wcześniej. Doskonałe umiejętności językowe są pożądane nie tylko w dużych korporacjach, ale także w wielu średnich i małych firmach. Wyjazdy służbowe za granicę i negocjacje z zagranicznymi partnerami mogą dojść do skutku tylko wtedy, gdy posiada się wystarczającą wiedzę w zakresie danego języka pozwalającą na swobodną komunikację. Dlatego firmy często podają wymagane umiejętności językowe w ogłoszeniu o pracę. Jednak wielu kandydatom trudno jest samodzielnie ocenić poziom własnych kwalifikacji językowych i właściwie wpisać je w swoje CV. Poniżej wyjaśniamy pewne kwestie w tym temacie.

Jak poprawnie opisać znajomość języków obcych w CV?


Opis znajomości języków obcych w CVSpecjaliści HR chcą nie tylko, aby kandydaci wymieniali swoje umiejętności językowe w CV, lecz oczekują także informacji o konkretnym poziomie ich znajomości. Często stopień zaawansowania z danego języka obcego przedstawia się w życiorysie następująco:

 • Podstawowy: Znasz podstawy danego języka obcego. Gramatyka i słownictwo wystarczą, aby prowadzić proste rozmowy.
 • Dobry: Potrafisz dobrze wypowiadać się w języku obcym, zarówno w mowie, jak i piśmie.
 • Bardzo dobry: Bardzo dobrze władasz językiem obcym, zarówno w mowie, jak i piśmie. Potrafisz rozmawiać także na trudniejsze tematy (takie jak ekonomia czy polityka).
 • Biegły: Biegle posługujesz się również trudnym słownictwem technicznym i potrafisz bezbłędnie mówić i pisać teksty w języku obcym. Pewnie i elokwentnie prowadzisz negocjacje.
 • Język ojczysty: nauczyłeś się danego języka we wczesnym dzieciństwie i posługiwałeś się nim do codziennego porozumiewania się.


Oprócz tych opisów można wybrać pewne inne kombinacje w celu przedstawienia własnych umiejętności językowych w życiorysie, na przykład: początkujący, poziom średniozaawansowany, zaawansowany, konwersacyjny, biegły w mowie i piśmie czy komunikatywny.

Poziomy znajomości języków obcych w CVPrzedstawiony powyżej schemat oceny (wiedza podstawowa, dobra, bardzo dobra itd.) jest obecnie często niewystarczający i niemiarodajny. Dlatego dla wielu absolwentów i pracowników jest oczywiste, że w swoim CV w inny porównywalny sposób przedstawiają swoje umiejętności językowe.
W tym celu opracowano europejski system opisu umiejętności językowych. Służy on do klasyfikowania własnego poziomu językowego za pomocą kombinacji liter i cyfr. Możliwe są następujące klasyfikacje:

A1 - A2: Podstawowe umiejętności językowe
A1 - Beginner
A2 - Pre-Intermediate

B1 - B2: Pewna i płynna znajomość w mowie i piśmie
B1 - Intermediate
B2 - Upper-Intermediate

C1 - C2: Biegła znajomość w mowie i piśmie
C1 - Advanced
C2 - Proficient

Wpisując te symbole, należy je później potwierdzić za pomocą odpowiedniego certyfikatu językowego:

 • Angielski -  FCE, CAE, CPE, LCCI, TOEFL
 • Niemiecki: Goethe-Zertifikat, TestDaF, Europa-Zertifikat
 • Francuski: DELF/DALF, CIEP
 • Hiszpański: DELE
 • Szwedzki: TISUS
 • Czeski: CCE
 • Rosyjski: TORFL
 • Chiński: HSK, TOCFL
 • Japoński: JLPT


Zaletą tej prezentacji umiejętności językowych jest zdecydowanie możliwość obiektywnego porównania kandydatów. Ponieważ ten schemat klasyfikacji jest uznawany w całej Europie, dlatego można go bez problemu stosować ubiegając się o pracę w innych krajach europejskich. Jednak zdarza się jeszcze, że symbolika ta nie jest rozumiana czy poprawnie interpretowana przez wszystkich menadżerów HR.

Jak zapunktować znajomością języków obcych w CV?Szukając pracy zawsze natkniesz się na stanowiska, na których znajomość języków jest nadzwyczaj ważna. W takim przypadku samo wypisanie tylko znajomości języków obcych w CV nie wystarczy. Konieczne są tutaj kroki, które wykraczają poza zwykłe opisanie umiejętności językowych.

Jedną z możliwości byłoby napisanie listu motywacyjnego w wybranym przez siebie języku obcym. Specjaliści ds. rekrutacji od razu spostrzegą, że bardzo dobrze władasz językiem obcym i potrafisz go używać w praktyce. Inną opcją jest dodanie do podania o pracę referencji, w których poprzedni pracodawcy potwierdzają Twoją dobrą znajomość języków obcych.

Stypendia czy praca za granicą to oczywiście kolejny mocny dowód potwierdzający dane kwalifikacje językowe, a dodatkowo także kompetencje interkulturowe, samodzielność i odpowiedzialność.

Prezentacja języków obcych w CVZnajomość języków obcych w tabelarycznym CV zawsze umieszcza się w rubryce zatytułowanej Umiejętności i kwalifikacje. W tym obszarze warto dodatkowo wyodrębnić kategorię języków obcych poprzez wyróżnienie jej nazwy pogrubieniem tekstu, podkreśleniem czy większą czcionką.

Jeśli języki obce mają szczególne znaczenie dla danego stanowiska, o które się ubiegasz, wówczas wymień swoje umiejętności językowe na samym początku i wypunktuj wszystkie języki obce, którymi się posługujesz. Jeśli inne kompetencje niż języki obce są ważniejsze w danej pracy, wtedy wypisz tylko te języki obce, które widnieją w ogłoszeniu o pracę. W ten sposób nie przyćmią one innych Twoich istotnych dla tej posady umiejętności.

Swoje umiejętności językowe można również zaprezentować w formie graficznej. Ta nowoczesna i coraz bardziej popularna metoda zajmuje mało miejsca, jest atrakcyjna i umożliwia szybki wgląd w kompetencje kandydata.

Jeśli chcesz zrezygnować z klasycznej prezentacji w punktach, możesz wizualnie przedstawić swoje umiejętności językowe. Kreatywne szablony CV dają obecnie wiele możliwości, na przykład:

 • Pasek postępu
 • Procent
 • Wykresy
 • Punkty
 • Gwiazdki


Jak poprawnie opisać znajomość języków obcych w CV?


Prezentacja poziomu znajomości języków obcych powinna być zawsze dopasowana do osobistego profilu kandydata. Należy zwrócić uwagę, że przedstawienie graficzne jest przejrzyste, ale nie ma tu miejsca na więcej szczegółów.

Wymagane umiejętności językowe: nie zniechęcaj sięJeśli Twój ostatni kurs językowy ukończyłeś dawno temu lub sam nie jesteś pewien, jak dobre są Twoje umiejętności językowe, nie martw się. W większości przypadków wymagania językowe pracodawcy są do spełnienia. Niemniej jednak nie zaszkodzi sięgnąć po podręczniki i odświeżyć swoją wiedzę w zakresie danego języka obcego.

Nie ma znaczenia, czy są to wyjazdy językowe, kursy weekendowe, kursy dla dorosłych czy kursy online: każde zaangażowanie doskonalące umiejętności językowe jest mile widziane przez personel HR. Dlatego w CV umieszcza się informacje o szkoleniach, wyjazdach językowych czy programach wymiany studenckiej.
Każdy, kto przed złożeniem podania o pracę intensywniej zajmuje się językiem obcym, szybko zauważy, że słownictwo, które wydawało się, że zostało dawno zapomniane, jest nadal dostępne w głowie, a znajomość języka obcego jest na lepszym poziomie, niż to się wydaje.