bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 maja 2021
  • wyświetleń: 2575

Umowa podpisana. To ważny krok w kierunku rewitalizacji linii kolejowej

Ważny krok do rewitalizacji linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa. Władze stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka podpisały umowę na wykonanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego dla projektu pod nazwą "Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów-Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała-Wadowice - Kraków)".

Reklama

Umowa podpisana. To ważny krok w kierunku rewitalizacji linii kolejowej
Umowa podpisana. To ważny krok w kierunku rewitalizacji linii kolejowej · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


- Cieszę się, że po długich rozmowach udało się porozumieć z naszymi partnerami- prezydentem Bielska-Białej i samorządami leżącymi na tej trasie. Nie jest to zadanie łatwe, bo przecież pociąg do naszej południowej granicy nie jeździ od dawna - mówi starosta bielski Andrzej Płonka, zastępca przewodniczącego zarządu Aglomeracji Beskidzkiej.

Umowa podpisana. To ważny krok w kierunku rewitalizacji linii kolejowej
Umowa podpisana. To ważny krok w kierunku rewitalizacji linii kolejowej · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Wykonawca będzie miał kilka miesięcy, a dokumentacja ma zostać złożona w listopadzie br. w ramach II etapu rządowego Programu Kolej+. Jego zadaniem będzie również m. in. przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami poszczególnych gmin na trasie linii kolejowej, tj. Bielska-Białej, Jaworza, Jasienicy oraz Skoczowa.

YouTuber pokazuje, jak wygląda linia kolejowa nr 190
Linia kolejowa nr 190 · fot. YouTube/ Bezdrożnik Beskidzki


Jak mówi prezydent Jarosław Klimaszewski, przewodniczący zarządu Aglomeracji Beskidzkiej stowarzyszenie powołane ponad rok temu przynosi pierwsze tak znaczące owoce. - To wprawdzie milowy krok w tym kierunku, ale nie gwarantujący pełnego sukcesu. Trzeba jednak podkreślić, że bez tego opracowania na które złożyło się 10 samorządów naszej aglomeracji i samorząd województwa śląskiego, za co wypada podziękować, nie mielibyśmy szansy na odtworzenie tej linii - powiedział samorządowiec.

Projekt Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka dotyczący przywrócenia linii kolejowej w kierunku Cieszyna - złożony do programu uzupełnienia lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej - Kolej+ do 2028 roku - uzyskał w listopadzie ub.r. pozytywną ocenę formalną i został zakwalifikowany do drugiego etapu naboru. Pasażerski ruch kolejowy na odcinku Bielsko-Biała - Skoczów wygaszono w 2009 roku. Więcej pisaliśmy tutaj.

mp / bielsko.info

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.