bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 6 maja 2021
  • wyświetleń: 987

"Ziemia jest tylko jedna..." Pamiętaj: "Stop pożarom traw"

Słoneczna aura sprzyja procederowi wypalania nieużytków. Tylko 4 maja strażacy wyjeżdżali trzykrotnie do pożarów suchych traw. Paliło się w Bielsku-Białej, Rybarzowicach i Godziszce. Łącznie od 1 marca odnotowano 30 takich pożarów.

pożary traw
"Ziemia jest tylko jedna..." Pamiętaj: "Stop pożarom traw" · fot. KM PSP Bielsko-Biała


4 maja w Rybarzowicach przy ulicy Rybarskiej, dwie jednostki z OSP Rybarzowice zostały zadysponowane do palących się traw o pow. około 200 m2. Pożar ugaszono podając prąd wody oraz za pomocą tłumic. Z kolei pięć godzin później jednostka z OSP Hałcnów gasiła pożar nieużytków w Bielsku-Białej przy ulicy Wincentego Witosa na powierzchni ok. 150 m2. Silny wiatr sprzyjał szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożaru.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym - ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje rów­nież bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

mp / bielsko.info
źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.