bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 maja 2021
  • wyświetleń: 2144

MZK podpisało list intencyjny z Orlenem. Wodór w MZK coraz bliżej?

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej łączy siły z PKN Orlen, koncernem paliwowo-energetycznym, który jest największym w Polsce producentem wodoru. Zarząd MZK podpisał List Intencyjny z PKN Orlen w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy zasilane wodorem.

Reklama

MZK podpisało list intencyjny z Orlenem. Wodór w MZK coraz bliżej?
MZK podpisało list intencyjny z Orlenem. Wodór w MZK coraz bliżej? · fot. MZK Bielsko-Biała


- Tak jak informowaliśmy, analizujemy, czy pojazdy zeroemisyjne, które w najbliższych latach pojawią się w naszej flocie, powinny być zasilane bateriami czy ogniwami wodorowymi. O ile pierwszy wariant jest już dobrze znany i wykorzystywany w komunikacji miejskiej, o tyle wodór to wciąż nowe zagadnienie. Do niedawna szacowano, że zastosowanie go w transporcie publicznym to kwestia najbliższych dwudziestu lat. Obecnie rozwój tego sektora znacząco przyspieszył, dlatego chcemy zaangażować się we współpracę z PKN Orlen, by wspólnie działać na rzecz wykorzystania technologii wodorowej - mówi Prezes Zarządu MZK Hubert Maślanka.

Co najistotniejsze dla bielskiego przewoźnika, podpisany przez obie strony List Intencyjny zakłada wymianę informacji i ich wspólne pozyskiwanie w zakresie realizowanych przez Spółki - niezależnie od siebie - projektów. Jest też deklaracją chęci współpracy w fazie przygotowawczej planowanych inwestycji m.in. w kwestii eksploatacji pojazdów zasilanych wodorem, budowy infrastruktury czy logistyki dostaw paliwa wodorowego. Dotyczy również wspólnych działań promocyjnych. - To czysto biznesowa relacja. Wzajemna pomoc ma przynieść korzyści obu stronom, ale też w żaden sposób nas nie ogranicza - podkreśla Maślanka.

MZK podpisało list intencyjny z Orlenem. Wodór w MZK coraz bliżej?
MZK podpisało list intencyjny z Orlenem. Wodór w MZK coraz bliżej? · fot. MZK Bielsko-Biała


Warto podkreślić, że obie Spółki przymierzają się do jednych z najbardziej innowacyjnych na polskim rynku projektów mających na celu wykorzystanie alternatywnych paliw zeroemisyjnych. Orlen inwestuje w budowę dwóch hubów wodorowych, które zaspokoją zapotrzebowanie na wodór. Hub południowy ma powstać w małopolskiej Trzebini.

Do potencjalnych inwestycji poważnie przygotowuje się także bielski operator. W ramach opracowań rozważa częściową produkcję wodoru dla własnych potrzeb na terenie zajezdni. Spółka swoje plany dotyczące zeroemisyjności chce oprzeć na partnerstwie. W najbliższym czasie nawiąże także współpracę z Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A., która wdraża program wsparcia dla samorządów zainteresowanych wykorzystaniem wodoru w komunikacji miejskiej.

mp / bielsko.info

źródło: MZK Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.