Wiadomości

  • 30 kwietnia 2021
  • 1 maja 2021
  • wyświetleń: 5094

Mają akcelerator za ponad 10 mln zł. To jedyna okazja, by go zobaczyć!

To jedyna okazja, aby zobaczyć, jak od środka wygląda wysokoenergetyczny akcelerator liniowy do bardzo precyzyjnych procedur radioterapii, który już niebawem będzie używany w Bielsku-Białej. Montaż urządzenia trwa właśnie w specjalnie do tego przygotowanym bunkrze w Zakładzie Radioterapii Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego.

Mają akcelerator za ponad 10 mln zł. To jedyna okazja, by go zobaczyć!
Mają akcelerator za ponad 10 mln zł. To jedyna okazja, by go zobaczyć! · fot. UM Bielsko-Biała


- Pokazujemy naszym mieszkańcom, jak wygląda 10 mln zł z tabelek w rzeczywistości. To ostatni moment, kiedy ten akcelerator tak się prezentuje. Za chwilę będzie zamknięty, zabudowany i oczywiście używany - mówi dyrektor BCO-SM Lech Wędrychowicz.

Dzięki urządzeniu skróci się czas naświetlania pacjentów, umożliwiona zostanie dokładniejsza diagnostyka, a napromieniowanie ograniczy się do minimum. Używanie tak nowoczesnego sprzętu podnosi skuteczność leczenia nawet o 30 procent, a skrócenie czasu poszczególnych sesji zwiększy liczbę pacjentów oraz poprawi warunki pracy techników obsługujących aparat.

O tym, że szpital zakupił wysokoenergetyczny akcelerator liniowy, informowaliśmy pod koniec marca tego roku. Pieniądze na urządzenie po konkursie przyznało Ministerstwo Zdrowia w ramach programu Narodowa Strategia Onkologiczna - Doposażanie zakładów radioterapii. Wysokość dofinansowania wyniosła 8 mln zł. Natomiast koszt urządzenia firmy Varian Medical Systems wraz z montażem to 10.770 mln zł. Brakująca kwota, niezbędna jako wkład własny, pochodziła z kasy miasta, które zarządza BCO-SM.

Aby tak zaawansowany technologicznie akcelerator mógł stanąć w Zakładzie Radioterapii Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego, konieczne było równoczesne przebudowanie bunkra. Po uruchomieniu urządzenia szpital będzie aplikował o nadanie europejskiej certyfikacji jakości dla procedur medycznych stosowanych w Zakładzie Radioterapii i Pracowni Brachyterapii. Zakład jest bowiem jedyną tego typu placówką w regionie, która korzysta z oddzielnych, dedykowanych tomografów komputerowych do planowania radioterapii. Uruchomienie akceleratora zakończy kilkuletni etap przebudowy i modernizacji Zakładu Radioterapii.

W ostatnim czasie szpital złożył aplikację do ministra zdrowia o doposażenie ostatniego wymaganego urządzenia, które dopełni jakościowo świadczone przez zakład usługi medyczne. Decyzja w tej sprawie zapadnie niebawem.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.