bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1496

Szkoła w czasach pandemii - jak sobie radzić z nowymi wyzwaniami?

Materiał partnera:

Pandemia COVID-19 wywróciła cały świat do góry nogami. W tym proces edukacji. Nauczyciele oraz uczniowie musieli nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Tryb zdalny czy hybrydowy wydaje się przyjemnym rozwiązaniem, jednak, aby był efektywny, wymaga odpowiedniego podejścia oraz rozwijania się we własnym zakresie.

Szkoła w czasach pandemii - jak sobie radzić z nowymi wyzwaniami?


Nastawienie kluczem do sukcesuForma pracy zdalnej - mimo początkowych obaw - świetnie sprawdziła się w wielu modelach biznesowych. Efektywność nie spadła, obroty często wzrosły. Niestety, tak różowo nie jest już w przypadku zdalnej edukacji. Przede wszystkim wynika to specyfiki samej szkoły - w klasach jest inaczej, łatwiej podjąć konwersację, wejść w interakcję. Przez ekran komputera dystans się powiększa, pojawia się więcej rozpraszaczy, a przez to zdecydowanie trudniej jest uczniom się skupić i chłonąć wiedzę. Trzeba całkowicie zmienić nastawienie - tak uczniowie, jak i nauczyciele muszą zdecydowanie bardziej przykładać się do swoich zadań.

Obie strony muszą odpowiednio przygotować miejsce swojej pracy. Należy usunąć wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na naszą uwagę. Oznacza to, że przy domowym biurku musimy zachowywać się jak w szkolnych ławach. Telefony najlepiej zostawić w pokoju obok i dodatkowo przejść w tryb zadaniowy. Oznacza to, że jeśli mamy ochotę na czekoladę, nie wstajemy i nie bierzemy jej z kuchni, tylko czekamy na przerwę. Trzeba się zachowywać dokładnie tak jak w szkole. Niby proste, ale jednocześnie trudne. Wymaga to samozaparcia.

Tryb nauczania zdalnego to również bardzo trudne zadanie dla nauczycieli. Muszą mieć jeszcze więcej empatii i cierpliwości niż dotychczas. Do tego dochodzi kwestia samodoskonalenia się. Aby stawać się coraz lepszym pedagogiem, warto zwrócić uwagę na szkolenia dla nauczycieli, które organizuje ECRK LEX. Dzięki nim, bez wychodzenia z domu, można podnosić swoje kwalifikacje i uczyć się pracy w nowych warunkach.

Nauczyciel to trudny zawódZawód nauczyciela wymaga określonych cech charakteru. Trzeba być jednocześnie wymagającym i wyrozumiałym, empatycznym i krytycznym, trochę szefem, a trochę rodzicem. Nie jest to łatwe zadanie. Do tego dochodzi zmieniająca się z każdym rokiem młodzież - jej zachowanie, upodobania, podejście do życia. Aby sprostać wszystkim tym wyzwaniom, należy się szkolić. Ze specjalną ofertą szkoleń dla nauczycieli wyszło ECRK LEX, które przygotowało zestaw zajęć doszkalających dla dyrekcji, rad pedagogicznych czy pracowników administracji szkolnej.

Co istotne, takie szkolenia mogą się odbywać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. To szkoła decyduje, kiedy mają być przeprowadzone. W trakcie zajęć przekazywane są niezbędne materiały potrzebne do codziennej pracy oraz przekazywana jest wiedza, dzięki której łatwiej jest zrozumieć wszystkie zmiany zachodzące w edukacji szkolnej.

Ważnym aspektem szkoleń ECRK LEX jest również to, że szkoła może wybrać zakres szkolenia. Pakiety mogą zawierać od trzech do dziesięciu wybranych paneli. W ten sposób placówka jest w stanie dokładnie sprecyzować tematy, w których chce się rozwijać. Pozwala to na szybkie wdrożenie niezbędnych zmian, których wymaga dana placówka - owocuje to nowoczesnym podejściem do nauki oraz odpowiednim podejściem do uczniów.