Wiadomości
- 25 kwietnia 2021
- wyświetleń: 12520
CBA w urzędach w całej Polsce - są pierwsze zatrzymania?
Nadal nie są ujawniane szczegóły dotyczące "wizyty" agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. Wiadomo jedynie, że prokuratura wzięła pod lupę magistraty i urzędy z kilku województw. W niektórych w ostatnim czasie doszło do zatrzymań urzędników.
Przypomnijmy, jedyne co wiadomo, to to, że agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego podjęli działania w bielskim Ratuszu. Zarówno przedstawiciele CBA, jak i magistratu, nabrali wody w usta. A jeżeli już informują, to w zgodnym tonie:
- Funkcjonariusze CBA prowadzili czynności na polecenie Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Ewentualnie prokuratura, jako gospodarz postępowania może Panu przekazać więcej informacji w sprawie - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Z kolei Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej poinformował, że „funkcjonariusze CBA prowadzili działania w Urzędzie Miejskim. Były one realizowane na polecenie Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i to tam należy kierować ewentualne pytania w tej sprawie”.
Zgodnie z tymi komunikatami Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, potwierdził fakt wizyty CBA w bielskim ratuszu.
- Działania polegały na zabezpieczeniu komputerów i dokumentacji w związku z nieprawidłowości przy organizowaniu i przeprowadzaniu przetargów przez spółki komunalne. Pragnę podkreślić, że działania CBA w tej sprawie podjęło na terenie kilku województw w kraju - powiedział nam rzecznik świdnickiej prokuratury.
Tymczasem, niedługo po wizycie agentów na Podbeskidziu, CBA opublikowało komunikat, o zatrzymaniu urzędników z Podlasia. Z informacji wynika, że działania w mieście Bielsk Podlaski oraz gminie Bielsk Podlaski być może były prowadzone w podobnej sprawie: - Kilkutygodniowe śledztwo dało efekt w postaci zatrzymania trzech bialskich urzędników oraz trzech lokalnych przedsiębiorców. Sprawa dotyczy podejrzenia nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów. (…) Ustalenia śledczych wskazują, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom informacje poufne dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych.
Prokuratura w Świdnicy jednak nie potwierdza, czy te działania były prowadzone w tej samej sprawie, co w Bielsku-Białej. Nie przekazuje też informacji o ewentualnych efektach zabezpieczenia dokumentów i sprzętu w bielskim urzędzie.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.