bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1323

3700 grusz i jabłoni zasadził wilkowicki Klub Gaja

W tym roku Światowy Dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia odbywa się pod hasłem Restore Our Earth - Odbudujmy Naszą Ziemię. Klub Gaja z siedzibą w Wilkowicach posadził 3700 drzew owocowych wspólnie z EY Global Delivery Services Poland - partnerem strategicznym Święta Drzewa.

Klub Gaja sadzi drzewa owocowe
Klub Gaja sadzi drzewa owocowe · fot. Klub Gaja


Dzikie grusze i jabłonie będą rosły na terenach zniszczonych przez huragan w Borach Tucholskich. Sadząc gatunki owocowe i miododajne inicjatorzy akcji chcieli zwrócić uwagę na potrzebę ochrony różnorodności biologicznej. Kolejnym działaniem będzie wykonanie muralu antysmogowego Drzewo Życia we współpracy z BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej we Wrocławiu.

Huragan 100-lecia, który przeszedł w 2017 r. m.in. przez Bory Tucholskie, uszkodził ponad 120 tys. ha lasu, w tym blisko 40 tys. ha do całkowitego odnowienia. Silny wiatr łamał drzewa jak zapałki, rujnując całe drzewostany. Żywioł spowodował ogromne straty w zasobach przyrodniczych m.in. niszcząc pomniki przyrody, drzewostany nasienne oraz miejsca bytowania wielu gatunków zwierząt, w tym chronionych.

Klub Gaja sadzi drzewa owocowe
Klub Gaja sadzi drzewa owocowe · fot. Klub Gaja


- Dbanie o naszą planetę może stać się przyjemnością, jeśli poświęcimy się sadzeniu drzew czy zakładaniu ogrodów. Każde pozytywne działanie się liczy. Niezwykle cieszę się, że współpracujemy z organizacjami dla których stan środowiska nabiera coraz większego znaczenia i możemy działać razem. Znaczenie edukacyjne takich wspólnych przedsięwzięć jest nie do przecenienia. Dzięki zaangażowaniu EY Global Delivery Services Poland w program Święto Drzewa, możemy posadzić kolejne 3700 drzew! - podkreśla Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Posadzenie dzikich grusz i jabłoni na terenach dotkniętych klęską żywiołową pomoże w zwiększeniu różnorodności biologicznej odnawianego lasu oraz zapewnieni bazę pokarmową i schronienie dla dzikich zwierząt. Dzika jabłoń i grusza są cennymi gatunkami biocenotycznymi, pomimo to, możemy je spotkać sporadycznie w naszych lasach czy na miedzach. Te jedne z najstarszych i rodzimych gatunków drzew owocowych dodadzą też uroku leśnemu krajobrazowi. Akcja Klubu Gaja i EY Global Delivery Services Poland odbyła się we współpracy z Nadleśnictwem Rytel z Borów Tucholskich.

Posadzonych 3700 grusz i jabłoni zostanie dopisanych do licznika drzew programu Święto Drzewa. Dzięki zaangażowaniu ponad 760 tysięcy osób posadzono blisko 940 tysięcy drzew i krzewów! Dla Ziemi, przyrody i ludzi! Więcej informacji o Święcie Drzewa na www.swietodrzewa.pl

ar / bielsko.info
źródło: Klub Gaja

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.