bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 9 września 2012
  • 10 września 2012
  • wyświetleń: 2893

Grzejniki ciepłe przez cały rok?

W lipcu bielskie przedsiębiorstwo ciepłownicze "Therma" wysłało do niektórych swoich odbiorców propozycję dostarczania ciepła przez cały rok.

Wydaje się to bez sensu - po co grzać w lipcu? Jednak, jak wyjaśnia Mirosław Rosik, zastępca dyrektora ds eksploatacji PK "Therma" zainteresowanie nową możliwością może być duże.

- Oczywiście nie chcemy ogrzewać mieszkań przez cały rok. Chcemy umożliwić ogrzewanie mieszkań wtedy, gdy jest to potrzebne - nawet w czerwcu, czy sierpniu. Zdarzają się przecież wtedy dni zimne. Do tej pory mieszkania mogły być ogrzewane jedynie w sezonie grzewczym - którego okresy określane były indywidualnie na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez odbiorcę. Czyli w skrócie - nasz klient przysyłał informację, że chce na przykład od października mieć w domu ciepło. Therma uruchamiała odpowiednią wymiennikownię. Kaloryfery zaczynały grzać - mówi.

Jak wyjaśniają w bielskiej "Thermie" taki sposób obsługi centralnego ogrzewania spowodowany był tym, że kiedyś istniały dopłaty do kosztów ogrzewania a także nie było możliwości precyzyjnego regulowania ciepła budynkach w zależności od temperatury zewnętrznej oraz wewnętrznej.

Obecnie wszystkie wymiennikownie "Thermy" posiadają automatykę, która steruje podawaniem ciepła - ciepła woda leci do kaloryferów wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno. Również odbiorcy, w swoich mieszkaniach, czy budynkach mają często rozbudowane systemy sterowania - umożliwiające obniżanie temperatury w ciągu nocy, czy podczas wyjazdów.

- Teraz można ogrzewać sobie mieszkanie tylko wtedy, gdy chcemy - nawet w czerwcu. Wystarczy odpowiednio ustawić sterowniki - stwierdza Mirosław Rosik. I co istotne - opłaty powinny wzrosnąć minimalnie, gdyż koszty obliczane będą według tej samej taryfy co do tej pory na podstawie wskazań liczników ciepła.

Szacunkowo ocenia się, że w zależności od warunków pogodowych, koszt podniesienia komfortu cieplnego w skali roku może oscylować od 1 do 11,5 zł miesięcznie dla jednego mieszkania o powierzchni ok. 50 m2.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.