Reklama

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 4775

Zmarł ks. Jan Sopicki, emerytowany proboszcz dwóch bielskich parafii

Jak poinformowała w środowe popołudnie diecezja bielsko-żywiecka, zmarł ks. Jan Sopicki, wieloletni proboszcz parafii p.w. Jana Chrzciciela w Komorowicach oraz Opatrzności Bożej w Białej. Prezbiter miał 84 lata, w zeszłym roku obchodził 60-lecie kapłaństwa.

Ks. Jan Sopicki
Ks. Jan Sopicki · fot. UM Bielsko-Biała


Ks. Jan Sopicki pochodził z Frydrychowic koło Wadowic. Święcenia prezbiteratu przyjął 29 czerwca 1960 roku - znalazł się wśród kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, którzy jako jedni z pierwszych przyjęli święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Wojtyły, od listopada 1958 roku krakowskiego biskupa pomocniczego. Zastąpił on wtedy chorego administratora archidiecezji krakowskiej abp. Jana Baziaka. W ciągu sześciu tygodni młodzi klerycy otrzymali święcenia subdiakonatu, diakonatu i prezbiteratu.

Loading...


Zmarły prezbiter pracował w parafiach w miejscowościach: Ciężkowice k. Jaworzna, Kozy, Brzeszcze, Rabka, Oświęcim. Ponadto pełnił posługę w parafiach św. Jana Chrzciciela w Komorowicach, gdzie w latach 1973-1992 był proboszczem, a od 1992 do 2011, gdy przeszedł na emeryturę, kierował bialską parafią Opatrzności Bożej.

mp / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.