REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 9 kwietnia 2021
  • 11 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 6123

Rząd obiecał uratowanie drzew, teraz chcą je wyciąć kolejarze

W sprawie wstrzymania wycinki drzew przy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej do Ministra Grzegorza Pudy zawnioskował podbeskidzki poseł Przemysław Koperski. W swej interpelacji podkreśla, że przedstawiciele rządu zapewniali dwa lata temu, iż drzewa przy torowisku zostaną uratowane. 9 kwietnia pod Teatrem Polskim odbyła się konferencja prasowa posła.

Poseł Koperski podczas konferencji w sprawie wycinki pod Teatrem Polskim
Poseł Koperski podczas konferencji w sprawie wycinki pod Teatrem Polskim - 09.04.2021 · fot. Biuro Poselskie Przemysława Koperskiego


"Szanowny Panie Ministrze, w 2019 r. skierował Pan jednoznaczny przekaz do mieszkańców Bielska-Białej odnośnie do uratowania drzew w obrębie torowiska obok Teatru Polskiego, jednak obecne plany PKP nieuchronnie zmierzają do wycinki drzew i stoją w jawnej sprzeczności z Pańskimi zapewnieniami sprzed 2 lat" - czytamy w piśmie Przemysława Koperskiego, które wylądowało na biurku szefów aż trzech resortów.

- Poprzednie plany wycinki drzew na tym terenie spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców, samorządowców i specjalistów w dziedzinie dendrologii. Drzewa zostały uratowane, jednak jak się okazało, jedynie tymczasowo - przypomniał parlamentarzysta.

I podkreślił, że drzewostan znajdujący się w sąsiedztwie Teatru Polskiego stanowi ważny element ekosystemu miasta.

- Drzewa to najskuteczniejsza obrona przed trawiącym nasze miasto smogiem, tworzą rodzaj filtra chroniącego przed szkodliwymi substancjami. Usunięcie ich spowoduje dalsze pogorszenie jakości powietrza w centrum miasta, a także podwyższenie jego temperatury i obniżenie wilgotności w okolicach teatru, czego następstwem będzie powstanie kolejnej miejskiej wyspy ciepła. Zamieszkujące centrum miasta zwierzęta bezpowrotnie utracą swoje siedliska, a mieszkańcy zielone miejsce odpoczynku. Pamiętać przy tym należy, że istnieje niebezpieczeństwo zaburzenia gospodarki wodnej i powstania osuwiska mogącego zagrozić budynkowi Teatru Polskiego i innym obiektom w sąsiedztwie - ostrzega Koperski zaznaczając, że "wycięcie drzew będzie nieodwracalną stratą dla przyrody i zniszczy jedną z pereł krajobrazu miejskiego Bielska-Białej".

W tej sprawie żadne z ministerstw jeszcze nie zajęło stanowiska. Do tematu będziemy wracać.

Konferencja prasowa pod Teatrem PolskimW piątek 9 kwietnia pod Teatrem Polskim w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa Przemysława Koperskiego w sprawie planowanej przez PKP wycinki drzew przy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz uwag Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy.

Podczas konferencji poseł poinformował o skierowaniu do Ministra Grzegorza Pudy interpelacji odnośnie uratowania drzew oraz o obecnych planach PKP, które nieuchronnie zmierzają do wycinki, wbrew zapewnieniom pochodzącego z naszego miasta członka rządu. Poseł przypomniał również, że wycince sprzeciwią się mieszkańcy (w 2019 r. sprzeciw podpisało 5 tys. osób), przyrodnicy i samorządowcy.

Loading...


W drugiej części konferencji Poseł Przemysław Koperski poinformował o efektach przeprowadzonych przez niego i KP Lewicy konsultacji społecznych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. Przypomniał, że do udziału w konsultacjach zaproszeni zostali wszyscy samorządowcy z powiatów: bielskiego, pszczyńskiego, żywieckiego i cieszyńskiego oraz miasta Bielska-Białej, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych w szczególności zrzeszających przedsiębiorców i pracowników z naszego regionu. Poseł Koperski zwrócił uwagę, że konsultacje spotkały się w dużym odzewem w naszym regionie i podziękował za licznie nadesłane propozycje zmian do KPO. Uwagi przesłane przez samorządy i organizacje zostały uwzględnione w oficjalnych Uwagach KP Lewicy do KPO i przekazane na ręce premiera Mateusza Morawieckiego.

- Nasi samorządowcy i przedsiębiorcy m.in. z Bielska-Białej, Powiatu Bielskiego, Powiatu Żywieckiego, Powiatu Pszczyńskiego i Cieszyńskiego, słusznie zwracają uwagę na całkowity brak uwzględnienia samorządu terytorialnego w decydowaniu o wydatkowaniu środków, na to, że w KPO brak jest odniesienia do części pożyczkowej pieniędzy z UE, powiązania KPO z innymi dokumentami strategicznymi czy niewystraczającej realizacji filaru Spójności społecznej co przejawia się między innymi całkowitym pominięciem inwestycji w naszych szpitalach powiatowych. Nie może być zgody na scentralizowany rozdział środków z UE, zdaniem Lewicy samorządy powinny mieć przynajmniej 60% udziału w podziale europejskich środków - mówił Przemysław Koperski podczas konferencji.

raz, ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.