Reklama

Wiadomości

  • 1 maja 2021
  • wyświetleń: 2268

Segreguj oleje jadalne - w PSZOK-ach są specjalne pojemniki

W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie miasta właśnie rozpoczęła się pilotażowa zbiórka zużytych olejów. Jak prawidłowo segregować oleje jadalne? Gdzie je umieszczać?

olej, oliwa
Segreguj oleje jadalne - w PSZOK-ach są specjalne pojemniki · fot. pixabyay.com


Do selektywnej zbiórki olejów jadalnych zachęca Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie. Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu - może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a przede wszystkim jest szkodliwe dla naszej planety.

Segregacja odpadów obejmuje wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używamy w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wlejemy zużyte oleje do dowolnej butelki PET i zaniesiemy ją do jednego z pojemników przeznaczonych do segregacji oleju, które znajdują się we wszystkich PSZOK-ach na terenie miasta. Pamiętajmy, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?Każdy tłuszcz, którego używamy do żywności, może być poddany recyklingowi. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne - odpowiednio zabezpieczone - powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych olejem w rurach może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej - oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2.

Przypominamy, że wszystkie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Bielsku-Białej wyposażone są w pojemniki do selektywnego zbierania olejów jadalnych.

oleje

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.