Reklama

Wiadomości

  • 6 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 4457

Zmarł ks. Krzysztof Ryszka - dawny proboszcz w Bielsku i Zabrzegu

Zmarł Ksiądz Prałat Krzysztof Ryszka - rezydent parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej - Wapienicy. Przed przejściem na emeryturę był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, a wcześniej w parafii Świętego Józefa w Zabrzegu.

ks krzysztof ryszka
Nie żyje ks. Krzysztof Ryszka · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


6 kwietnia zmarł ks. prałat Krzysztof Ryszka, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Przeżył niespełna 72 lata. 11 kwietnia obchodziłby 47. rocznicę swych święceń kapłańskich. Jako emeryt był rezydentem parafii św. Franciszka z Asyżu w bielskiej Wapienicy.

Urodził się 10 sierpnia 1949 r. w bielskich Aleksandrowicach. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. W 1967 r. został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zmuszony był odbyć dwuletnią zasadniczą służbę wojskową w kleryckiej jednostce specjalnej w Bartoszycach. W 1970 r. podjął przerwane studia filozoficzno-teologiczne.

11 kwietnia 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. Był wikariuszem w parafiach: Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich (1974-1977) i Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (1977-1981). W 1981 r. został diecezjalnym misjonarzem, którego zadaniem było m.in. wspieranie dzieła budowy nowych kościołów przez zbieranie ofiar na ten cela na rekolekcjach. Prowadził wakacyjne oazy, rekolekcje Dzieci Maryi oraz dla maturzystów. Pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców, był też członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej.

ks krzysztof ryszka
Nie żyje ks. Krzysztof Ryszka · fot. Parafia w Wapienicy


6 sierpnia 1984 r. został mianowany najpierw administratorem, a potem pierwszym proboszczem nowo erygowanej parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle Głębcach. W 1987 r. był administratorem parafii Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Ze względów zdrowotnych, trafił do parafii św. Anny w Świerklanach, gdzie przez rok pracował jako wikary. Następnie przez 15 lat był proboszczem parafii św. Józefa w Zabrzegu.

Po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej został notariuszem Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej. W 2003 r. został proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Urząd ten pełnił do 2018 r. Przez dwie kadencje był notariuszem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, opiekunem nadzwyczajnych szafarzy diecezji bielsko-żywieckiej oraz kapelanem wspólnoty Nieustającego Różańca.

Informację o uroczystościach pogrzebowych zostaną podane niebawem.

ar / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.