Wiadomości

  • 1 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 20181

Tramwaj wróci do Bielska-Białej! Będzie turystyczną atrakcją

Prima aprilis:

Władze Bielska-Białej konsekwentnie realizują plan ożywiania ulicy 11 Listopada. Po zmianie aranżacji architektury mostu na rzece Białej i planach przebudowy placu Wojska Polskiego, pora na przywrócenie tramwajów!

tramwaj na ulicy 11 listopada
Wizualizacja poruszającego się po ulicy 11 Listopada tramwaju · fot. materiały prasowe


Jak świętować, to z pompą! W ramach obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej włodarze miasta przygotowali coś, co z pewnością ucieszy wszystkich bielszczan. Po 50 latach do naszego miasta wróci tramwaj. Już w drugiej połowie 2021 roku na ulicy 11 Listopada rozpocznie się budowa turystycznej linii tramwajowej.

Jednotorowa linia nr "T" będzie kursowała w weekendy i święta. Ma mieć pięć przystanków: Barlickiego/Cechowa, plac Bolka i Lolka, plac Wojska Polskiego, plac Wolności, Lwowska/Krakowska. Na ostatnim przystanku, w rejonie przejścia podziemnego pod ulicą Lwowską, ma zostać wybudowany garaż dla tramwaju.

W związku z tym, że tramwaj będzie poruszał się tylko po jednym torze, zamówiony zostanie pojazd dwukierunkowy. Jak udało nam się ustalić władze Bielska-Białej chcą odkupić od wrocławskiego MPK zabytkowy pojazd szynowy pojazd LH Standard - tramwaj wytwarzany w latach 1925-1929 w zakładach Linke-Hofmann Werke we Wrocławiu. Tramwaj zostanie pomalowany w czerwono-żółte barwy MZK.

stamuł
Zabytkowa linia tramwajowa w Stambule przebiega środkiem ruchliwego deptaku


Ze względu na bezpieczeństwo pieszych, tramwaj będzie poruszał się z prędkością nieprzekraczającą 10 km/h. Aby zminimalizować ryzyko kolizji pieszych i pojazdu na ulicy 11 Listopada wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu. Po jednej stronie torowiska będą mogły poruszać się wyłącznie rowery, po drugiej zaś tylko piesi.

Lada dzień ma zostać ogłoszone postępowanie przetargowe na budowę torowiska i montaż trakcji tramwajowej. Prace zostaną przeprowadzone w wakacje. Pierwszy odjazd tramwaju linii nr "T" planowany jest na wrzesień 2021 roku.

Zabytkowa linia tramwajowa w StambuleAriel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.