bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 24 marca 2021
  • wyświetleń: 532

Ustawa hazardowa - co musimy o niej wiedzieć

Materiał partnera:

Naturalnie jeśli chodzi o prawo o grach losowych w naszym kraju sytuacja nie jest zbyt ciekawa. Dlatego też dziś przedstawimy ci, co warto jest wiedzieć, jeśli chcesz grać w gry losowe w naszym kraju, jednocześnie nie wchodząc w konflikt z prawem!

Ustawa hazardowa - co musimy o niej wiedzieć


Początki ustawy o grach losowychWarto wyjaśnić, że pierwsza w Polsce ustawa o grach losowych została uchwalona w 1992 roku z kilkoma zmianami - mianowicie uaktualnienie wprowadziło kilka prostych zmian. Ponieważ jednak sama nowelizacja nie wystarczyła, w 2009 roku uchwalono nowy dokument. Projekt wzbudził również wiele zastrzeżeń i kontrowersji (w tym zarzutów o niezgodność z prawem unijnym), dlatego 15 grudnia 2016 r. Uchwalono nowelizację ustawy o grach losowych, która przyniosła wiele bardzo ważnych zmian w prawie. Po uzyskaniu ostatecznej decyzji, 1 kwietnia 2017 r. W Polsce weszła w życie gruntownie zmieniona „Ustawa o grach losowych”.

Wprowadzane zmiany miały na celu skuteczniejszą walkę z firmami, które nie płacą podatków w Polsce. Dopóki jednak takie firmy wpłacają podatki do budżetu państwa, operatorzy zagranicznych gier losowych mogą działać bez przeszkód. Ważna jest również poprawa bezpieczeństwa graczy i wdrażanie rozwiązań ograniczających ryzyko bankructwa osób uzależnionych czy uczestników zakładów sportowych. Z drugiej strony ustawodawca zachował również wiele regulacji. Oczywiście tutaj zakłady sportowe w Polsce to ulga, bo jak wszyscy wiemy, każda zmiana zwykle oznacza odebranie pewnych praw.

Jak ustawa o grach losowych dotknęła bukmacherówZgodnie z „Ustawą o grach losowych” bukmacherzy w Polsce mogą świadczyć usługi tylko wtedy, gdy Ministerstwo Finansów zezwoli na takie działania. O takie koncesje mogą ubiegać się tylko firmy, które spełniają określone wymagania, np. Firmy z odpowiednio wysokim kapitałem zakładowym mogą udzielić odpowiednich gwarancji finansowych, albo spółki z siedzibą w Polsce (albo zostanie utworzony przedstawiciel lub oddział w Polsce dla naszego kraju). Firmy zainteresowane organizacją gier losowych w naszym kraju muszą również złożyć specjalny wniosek oraz dokumenty związanych z planowanymi działaniami i samą firmą. Ministerstwo Finansów RP ma maksymalnie 6 miesięcy na rozpatrzenie wniosku.

Warto wspomnieć, że Minister Finansów wydał osobne zezwolenie, aby firmy bukmacherskie mogły oferować swoje usługi w stałych lokalizacjach. Ponadto prawo przewiduje również, że okres ważności wydanej licencji wynosi 6 lat, ale licencję można odnowić tylko raz.

Rejestry Domen ZakazanychW dobie internetu dostarczanie gier online nie jest trudne, dlatego przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o grach nielegalnie działające firmy posiadały większość udziałów na polskim rynku gier.

Podstawowym narzędziem używanym w walce o ograniczenie szarej strefy w branży gier online jest „rejestr domen zakazanych”. Nowa ustawa o grach losowych stanowi, że rejestr jest prowadzony przez Ministra Finansów i jest otwarty dla wszystkich. Rejestr znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów i każdy może sprawdzić, czy dany bukmacher lub inny operator gier nie świadczy tych usług bez pozwolenia.

Rejestracja ta jest szczególnie ważna dla firm telekomunikacyjnych i dostawców usług płatniczych. Projekt ustawy nakłada na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązek wprowadzenia zakazu dostępu do stron internetowych zamieszczonych w formularzu w ciągu 48 godzin od pojawienia się nazwy domeny na liście „zabronionych”. Z drugiej strony dostawca usług musi zakończyć współpracę z właścicielem serwisu w ciągu 30 dni od daty rejestracji zarejestrowanej nazwy domeny. Z drugiej strony, jeśli gracz ma wątpliwości, czy dany buk jest legalny w Polsce, może również skorzystać z tego rejestru.

Ustawa o grach losowych a wiek graczyNiezależnie od tego, czy dany legalny bukmacher zezwala na gry losowe online czy w jego własnych punktach stacjonarnych, możesz grać tylko w gry jeśli masz powyżej 18 lat. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych osoby poniżej 18 roku życia nie mogą nawet odwiedzać witryn z zakładami sportowymi ani uzyskiwać dostępu do gier online. Bukmacher musi też powiadomić graczy, że mogą oni korzystać z jego usług wyłącznie jeśli mają więcej niż 18 lat. W przypadku zakładów sportowych w stałej lokalizacji w Polsce, w przypadku wątpliwości co do wieku gracza, obsługa sklepu ma prawo zażądać dowodu osobistego w celu weryfikacji wieku.

Z drugiej strony organizatorzy gier hazardowych w Internecie muszą opracować procedurę weryfikacji wieku gracza, w tym procedurę rejestracji osobistego konta gracza. Rejestracja konta jest warunkiem wstępnym do stawiania zakładów, więc jeśli nie masz osobnego konta u bukmachera, nie możesz obstawiać zakładów. Kluczowym elementem rejestracji konta gracza jest przesłanie kserokopii dowodu osobistego lub paszportu, na tej podstawie bukmacher może potwierdzić pełnoletność gracza.