bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 marca 2021
  • 3 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 7348

Cztery bielskie obiekty zabytkowe odzyskają dawny blask

M.in. dzięki wsparciu Rady Miejskiej w Bielsku-Białej cztery obiekty zabytkowe odzyskają blask. Są to kamienice pod adresami ul. 3 Maja 13 i 17, ul. Norberta Barlickiego 4 oraz ul. Zamkowa 8.

Cztery bielskie obiekty zabytkowe odzyskają dawny blask
Cztery bielskie obiekty zabytkowe odzyskają dawny blask · fot. UM Bielsko-Biała


18 marca Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej na remont konserwatorski elewacji wraz z naprawą dachu w budynku przy ul. 3 Maja 13, będącym własnością Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej. Dotacja w kwocie 658.000 zł pokryje 70 proc. kosztów remontu konserwatorskiego.

Eklektyczna willa stojąca przy ul. 3 Maja 13 jest wpisana do rejestru zabytków. Zbudowana została około 1895 r. dla Alfreda Michla. To doskonały przykład reprezentacyjnej willi podmiejskiej według najlepszych wzorów szkoły wiedeńskiej. Piętrowy budynek z sutereną na elewacji od strony ulicy ma bogatą dekorację architektoniczno-sztukatorską, w elewacji ogrodowej znajduje się loggia z przeszkleniami.
Ze względu na alarmujący stan techniczny elewacji willa wymaga podjęcia pilnych prac konserwatorskich. Prace będą polegały na jej remoncie oraz dachu - wykonana zostanie częściowa wymiana pokrycia dachu wraz z naprawą elementów konstrukcyjnych więźby, konserwacja kamiennej okładziny cokołu, renowacja stolarki drzwiowej prowadzącej do budynku oraz kutej bramy przejazdowej.

Dotację w wysokości 220.000 zł RM przeznaczyła na remont konserwatorski budynku przy ul. 3 Maja 17, również wpisanego do rejestru zabytków. Wysokość dotacji stanowi 13 proc. nakładów koniecznych na wykonanie remontu. Willa zbudowana została około 1890 r. dla Teodora Pollaka w stylistyce historyzmu. Jest to piętrowy budynek z sutereną i wysokim parterem, z bogato zdobionymi elewacjami ulicznymi. W tym obiekcie konieczna będzie przebudowa i wymiana pokrycia dachu wraz z naprawą elementów konstrukcyjnych dachu, remont elewacji, wymiana stolarki i ślusarki okienno-drzwiowej, konserwacja kamiennych schodów wejściowych do budynku.

Na sesji 18 marca RM podjęła także uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej na remont konserwatorski sieni i klatki schodowej, stolarki drzwiowej wewnętrznej oraz drzwi wejściowych do budynku, a także kamienia na elewacji w obrębie parteru - w zabytkowej kamienicy przy ul. Norberta Barlickiego 4. 200.000 zł dotacji pokryje 32 proc. nakładów koniecznych na wykonanie remontu konserwatorskiego, który ma na celu kontynuację rewaloryzacji i poprawę estetyki tej reprezentacyjnej kamienicy mieszczańskiej u zbiegu ulic Norberta Barlickiego i 11 Listopada. Okazała kamienica utrzymana w stylistyce późnego historyzmu zbudowana została ok. 1905 r. dla Ignacego Löwenberga.
Przyznane przez miasto dofinansowanie przeznaczone zostanie na sfinansowanie prac polegających na remoncie konserwatorskim elewacji w obrębie parteru, sieni i klatki schodowej, stolarki drzwiowej wewnętrznej oraz drzwi wejściowych do budynku.

Czwarta dotacja - w wysokości 150.000 zł - dotyczy remontu konserwatorskiego dachu kamienicy przy ul. Zamkowej 8. Wysokość dotacji stanowi 76 proc. koniecznych kosztów remontu. Kamienica ta, zbudowana w 1897 roku dla Karola Mikscha zwanego Allegri, stanowi jeden z nielicznych w skali całego miasta przykładów historyzmu w tzw. kostiumie francuskim. Dofinansowanie pokryje koszt prac polegających na wzmocnieniu więźby dachowej, wymianie pokrycia dachowego, wymianie rynien, remoncie kominów. Remont ma na celu poprawę stanu technicznego i estetyki dachu tej reprezentacyjnej kamienicy mieszczańskiej.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.